ГЕРБ
Енергетиката в програмата на ГЕРБ е силно засегната, но – както и при повечето останали партии, показва вариант на свободно, лекомислено и безпринципно смесване на добри и лоши идеи, без никаква стратегическа цел или дългосрочна визия.
ГЕРБ ще работи за енергийна независимост чрез диверсификация на източниците, „включително търсенето, разработването и експлоатацията на местни източници на енергията“, както и диверсификация на трасетата на доставка, включително междусистемните връзки със съседните държави. Очевидна е тясната рамка, в която партията разглежда енергийната независимост – тя е сведена до проблемите с доставките на газ. В тази връзка, партията настоява за продължаване проучванията и концесиите за добив на газ в Черно море и очаква понижаване на цените на газ с 35%. ГЕРБ искат и увеличаване на битовата газификация.
По отношение на цените на електроенергията, партията смята, че те ще растат, но за да бъде този процес поносим трябват „крути мерки“ спрямо ДКЕВР (разделяне на регулаторите за енергия и вода, прозрачност, избор на регулаторите от НС), а ролята на „истински либерализиран пазар“ като балансьор ще има важно значение. Също така „предоставянето на енергийни помощи трябва да се промени към по-точно определяне на нуждаещите се и съобразяване с потребностите им“, както и да се въведе „съобразена с реалните потребности политика по включването на нови енергийни мощности“.
ГЕРБ е за обособяване на отделно министерство на енергетиката.
Според ГЕРБ „Южен поток“ е важен за България, защото диверсифицира трасетата и трябва да се изгражда при спазване на европейските правила. Партията е против добива на шистов газ в краткосрочно бъдеще, но смята, че мораториумът трябва да бъде заменен със съответното законодателство.
Най-амбициозна е идеята в областта на енергийната ефективност. ГЕРБ ще работят „да се изпълнят решенията до 2020 г.“ Имат амбициозна програма за инвестиране на 2 млрд. лв. за 2 години, с които да санират 50% от многофамилните жилища в страната със 100% от необходимите средства. След този период ще се финансират 75% от нуждите и ще бъдат включени и еднофамилните жилища. Не се разбира обаче принципът на финансиране – дали ще са еднократни 2 млрд. лв., извадени от бюджета или на „револверен“ принцип ще направи финаниране общо за тази сума.
Партията ще работи и за повишаване енергийната ефективност в производството и преноса на електроенергия – АЕЦ „Козлодуй“, ПАВЕЦ „Чаира“ и т.н. Поетапно въвеждане на интелигентни системи и мрежи ще позволи контрол на консумацията в реално време от страна на потребителя, ще повиши енергийната ефективност и сигурността на мрежите.
ГЕРБ са за удължаване живот на 5 и 6 блок, и изграждането на 7 блок в АЕЦ „Козлодуй“, но не по сегашния начин, който определят „като „Белене“. Според тях това, което са започнали в предния си мандат - „проектна компания“, която да върви стъпка по стъпка, е правилния начин.
ГЕРБ имат интересна, и крайно неясна, формулировка по отношение на климатичните промени. Във връзка с Хоризонт 2030, те си поставят за задача „преформулиране на всички политики с оглед борбата с изменението в климата“.
БСП
Енергийната тема в програмата на БСП е кратка и силно концентрирана около изграждането на големите енергийни проекти. БСП е „За“:
1. Изграждането на „Южен поток“.
2. Възобновяване строителството на АЕЦ „Белене“.
3. Продължаване живота на 5 и 6 блок в АЕЦ „Козлодуй“
4. Изграждане на „нови мощности“ в АЕЦ „Козлодуй“, „при отстояване на националните интереси“
БСП е „Против“ използването на технологии за проучване и добив на шистов газ и въглищна газификация и „За“ запазване на морториума върху шистовия газ.
Незасегнати остават темите за промените в климата, борбата с и адаптацията към тях, бъдещето на местните енергийни ресурси – въглища и ВЕИ, реформите в сектор „Енергетика“, бъдещето на ДКЕВР, енергийната ефективност и други важни въпроси, свързани със сектора.
Така БСП се поредставя като партия на статуквото и защита на чужди интереси в българската енергетика, партия, която изпозлва екологичните проблеми, за да засили тази своя роля, а не да даде устойчиви и дълготрайни решения. Липсата на отговори по толкова много важни въпроси също е доказателство в тази посока.
ДПС
ДПС показва странно отношение към ситуацията в сектор „Енергетика“. От една страна предлага три важни цели пред бъдещото управление, които имат позитивен характер. Тези цели са:
- Повишаване на енергийната ефективност;
- Намаляване на енергийната интензивност на икономиката;
- Създаване на надеждни и сигурни анализи за нуждите от електроенергия „за достатъчно дълъг период“.
В същото време, партията дава противоречиви сигнали, що се отнася до конкретните инвестиции, проекти и посока на развитие на сектора. ДПС е „За“:
1. „Южен поток“ но само при „тотално съответствие със законодателството на ЕС.“
2. Изграждане на 7 блок в АЕЦ „Козлодуй“, „но по най-високите технологии, гарантиращи безопасността и ниската цена на тока за българските граждани“.
3. „Подготовка и изпълнение на програми за удължаване“ живота на 5 и 6 блок в АЕЦ „Козлодуй“.
Едновременно с това Движението е „За“:
1. „Усъвършенстване на системата за финансово подпомагане на ВЕИ, но без да се засягат интересите на потребителите чрез ценообразуването“.
2. „Достъп до електроснабдяване на всички български граждани и подобряване системата за енергийно подпомагане“
3. „Изпълнение на ангажиментите по 3-я либерализационен пакет и ангажиментите за вътрешния енергиен пазар“.
Налице е един странен популизъм на невероятностите, така че да бъдат задоволени колкото се може повече – включително противоречиви или несъвместими, интереси. ДПС не отчита (или очаква избирателите да не отчитат), че:
1. „Южен поток“ не може да се изгради в никакво съответствие със „законодателството на ЕС“, защото точно това не искат „Газпром“ и Кремъл.
2. В ядрената енергетика не съществуват такива „най-високи технологии“, които едновременно гарантират „безопасността и ниската цена на тока за българските граждани.“ Зависимостта в този случай е обратна.
3. Каквато и да е системата за финансово подпомагане на ВЕИ, тя няма как да не се отрази на потребителите чрез ценообразуването. Няма как някой да плаща „зеления ток“ и този „някой“ да не е потребителят. Решението е друго – повишаване на доходите, но точно ДПС изпозлва съвременни форми на икономическо заробване на своя електорат.
Реформаторски блок
Целите на РБ в енергетиката са: създаване на свободен енергиен пазар, устойчиво развитие на модерна енергийна инфраструктура, намалена енергоемкост и повишаване на енергийната ефективност, конкурентоспособност на българската икономика, енергийно ефективни домакинства. Тя ще бъде постигната чрез:
- Приемане на Национална стратегия за енергийна независимост и сигурност – по-скоро положителна идея, но може да съдържа неприемливи елементи, така че за момента не може да се оцени еднозначно.
- Строг обществен контрол на разходите на енергийните дружества, които формират цените на електроенергията – положителна идея.
- Изчистване на финансовия дефицит в електроенергийния сектор и прекратяване на злоупотребите с преференциално ценообразуване. Участие на държавни енергийни дружества само в проекти с доказана икономическа ефективност – неясна като резултат идея, доколкото не показва начините за изчистване на дефицита (напр. не се говори за фалити, ликвидиране на излишни структури), както и се използва разтегливото понятие „доказана икономическа ефективност“.
- Създаване на българска борса на електроенергия и природен газ – положителна идея.
- Подпомагане на енергийно бедните граждани – положителна идея, но вече в действие.
- Пълно освобождаване на електроенергийния пазар и премахване на ролята на НЕК като единствен купувач – положителна идея.
- Директни финансови стимули за енергийна ефективност на българските домакинства и бизнес – положителна идея;
- Борсова приватизация на миноритарен пакет – до 33% от акциите на избрани държавни енергийни дружества - идея с неясен потенциал и резултат.
- Преустановяване на проекта „Южен поток” до съответствието му с европейското законодателство и постигане на доказана икономическа полза за България – лоша идея, защото „Южен поток“ се прави именно за да заобиколи правилата на ЕС, а икономическа полза за България няма как да се получи.
- Удължаване на живота на 5- ти и 6- ти блок на АЕЦ „Козлодуй” - лоша идея.
- Строг обществен контрол на разходите на енергийните дружества, които формират цените на електроенергията - идея с неясен потенциал и резултат, доколкото е крайно обща и няма никакви конкретни предложения за нейното реализиране, нито има опит в това.
Патриотичен фронт
ПФ смятат, че енергетиката е мафиотизирана, а голямата бедност не позволява да бъдат понесени тежестите на бъдещо увеличаване на цените на електроенергията. Според тях, това е резултат на далавери и кражби – договорите с ТЕЦ „Марица Изток 1“ („Ей И Ес“) и ТЕЦ „Марица Изток 3“ („Контур Глобал“), както и в сектора на ВЕИ. Затова всяко увеличение трябва да бъде „внимателно и прецизно“, а договорите – „ревизирани“.
ПФ е за „непрекъснат контрол върху вноса на руски петрол в „Лукойл“ и безотчетната продажба на горива на вътрешния пазар“.
ПФ смята , че „Южен поток“ „не ни трябва и не ни обслужва“ като страна. Липсват достатъчно количества газ за проекта, който от своя страна ще ни вкара в заеми за 100 г. Не са договорени таксите по доставките. Подобни са и проблемите с шистовия газ, където не са реално доказани екопроблемите при добива. А България има нужда от газ на ниски цени. ПФ е за развитие на проучванията и добива на газ в Черно море.
По отношение на ТЕЦ, ПФ смята, че тези, които имат сероочистващи инсталации трябва да останат да работят.
ПФ смята, че АЕЦ „Козлодуй“ не се управлява добре, което ще доведе до спиране на 5 и 6 блок, чийто живот трябва да бъде удължен. АЕЦ „Белене“ и договорът с „Уестингхаус“ са „нагли схеми“, които трябва да бъдат разследвани.
Зелените
Зелените са за постигане на енергийна независимост на България: през 2035 г. страната трябва да е независима от вносни енергийни източници, включително ядрени, а през 2050 г., свободна от използване на изкопаеми горива. Те предлагат следните законодателни, институционални и стратегически действия:
- Приемане на Национална енергийна стратегия до 2025 г., която поставя като основен приоритет подобряване на енергийната ефективност в домакинствата и бизнеса (четирикратно намаляване на енергийния интензитет на българската икономика) и увеличаване дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в общия енергиен микс на страната до 35-40% с приоритет - стимулиране използването на ВЕИ в домакинствата, малките и средните предприятия и селското стопанство.
- Ревизия на енергийното законодателство и на законодателството по промените в климата, за да се гарантира постигане на по-висок дял на ВЕИ и прилагане на най-добрите практики за нисковъглеродната икономика, базирана на минимални емисии на парникови газове.
- Всеки гражданин да има право да избира доставчика си на енергия. Възможно най-бърза либерализация на енергийния пазар, електроснабдяването и собствеността върху електроразпределителните мрежи.
- Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) да има структурата и ресурса, обезпечаващи изпълнението на държавната политика в областта на ВЕИ и енергийната ефективност.
- Продължаване на цялостната ревизия на дейността на ДКЕВР и НЕК, както и въвеждане на форми за обществена регулация на свързаните с разпределението на произвежданата енергия и нейното изкупуване дружства. Разпускане на Българския енергиен холдинг.
По отношение на съществуващите мощности, партията предлага:
- Поетапно намаляване на дела и пълно отпадане на атомната енергетика в България до 2035 г.
- Цялостна ревизия на електрическите централи в България относно целесъобразността и законността на предприеманите действия по време на тяхната експлоатация.
- Прилагане на строги санкции спрямо ТЕЦ, които нямат или изключват своите сероочистващи инсталации, включително и пълното спиране на дейността им.
Новите мощности трябва да отговарят на следните критерии:
- Въвеждане на допълнителни стимули за използване на органични отпадъци за производство на биогаз, биогорива, както и насърчаване на домашното компостиране с цел оползотворяване на този пренебрегван до момента ресурс.
- Нови енергийни мощности, които да се изграждат предимно на базата на фотоволтаици, слънчеви, термални, геотермални, вятърни, биомаса и биогаз технологии, а изграждането на нови ВЕЦ да бъде разрешавано само след внимателна преценка на разходите и ползите за местните общности и влиянието им върху околната среда.
- Децентрализация на производствените мощности на електрическа енергия, при която 70% от енергийните нужди на страната да се задоволяват приоритетно от семейни, кооперативни и дребномащабни инсталации и местни източници. Използването на защитени зони или плодородни земи за инсталиране на ВЕИ мощности да бъде ограничено до абсолютен минимум.
Енергийната ефективност според Зелените е с предимство пред инвестициите в нови мощности. България е най-неефектвната страна в ЕС, което дава широки възможности за инвестиране в ефективност и откриване на работни места. Прилагане на ефективни механизми за повишаване на енергийната ефективност в промишлеността, търговските, жилищните и административните сгради.