Предизборни програми по тема "Климатични промени" от септември 2014 г. , основа за националните избори за 43 НС:
Основни приоритети за законодателството по тема „Климат” към септември 2014: Основен законодателен акт по тема „Климат“ в България е приетият на 26.02.2014 г. от ХLIІ Народно събрание Закон за ограничаване изменението на климата (ЗОИК). С този закон се регламентира националната политика за реагиране на климатичните промени и се уреждат най-вече правни отношения, произтичащи от задълженията на страната по международната и европейската схеми за търговия с квоти за емисии на парникови газове. В изпълнение на Член 3, ал. 4 от ЗОИК бе стартирана процедура по сформиране на Националeн експертен съвет по изменение на климата (НЕСИК) като независим консултативен орган за подпомагане министъра на околната среда и водите „при формирането на позиции, становища и поемането на инициативи за цялостно провеждане на държавната политика по ограничаване изменението на климата.“ (http://www.moew.government.bg/?show=html&hid=183). От съществено значение за осъществяването на политика и конкретни мерки за адаптиране към климатичните промени е разработването и приемането на национална стратегия за основните мерки за адаптация към последиците от изменението на климата (Член 9, ал. 1 от ЗОИК), което предстои. От гледна точка на финансиране за тази политика и мерки е важно и изпълнението на Член 4, ал. 1 от ЗОИК, съгласно който „Държавната политика по ограничаване изменението на климата се интегрира в съответните секторни политики“. По-конкретно това означава осигуряване изпълнението на изискването от Европейската комисия поне 20% от финансирането от европейските фондове по всички оперативни програми в периода 2014-2020 г. да бъде за мерки, свързани с промени в климата.
В предизборните програми от септември 2014 г, темата е застъпена както следва:
ГЕРБ
В програмата на ГЕРБ за извънредните парламентарни избори през 2014 г. са формулирани 10 основни цели, но в нито една от тях не се споменава, нито пък има пряка връзка с околната среда изобщо, и климата в частност. В раздел „Хоризонт 2030“ на програмата се посочва, че „всяко предприето действие, всяко решение трябва да е съобразено и с дългосрочните предизвикателства на развитието, които следват от хода на глобалните процеси в света“, а едно от 7-те такива предизвикателства е „Преформулиране на всички политики с оглед борбата с изменението в климата.“. В раздел „Околна среда“ се декларира: „Измененията на климата ни изправят пред нови предизвикателства. Те изискват пренастройване на важни сектори от икономиката и решаване на всеки днешен проблем в съответствие с глобалните процеси на климатични промени.“ и „… хоризонталното прилагане на политиките за опазване на околната среда и борбата с климатичните промени са ключът към осигуряване на по-добро качество на живот и създаване на нови перспективи чрез производство на зелена продукция и разкриване на зелени работни места.“ С изключение на енергийната ефективност, има много малко конкретика как ще се работи по тези въпроси.
- Какви са заявените приоритети по темата?
Енергийната ефективност, която е основен елемент на политиките за реагиране на промени в климата, може да се смята за един от приоритетите в предизборната програма на ГЕРБ. Обаче от една страна енергийната ефективност се разглежда главно в контекста на енергийните въпроси, а от друга е ограничена за сградния сектор: предвижда се „Създаване на фонд за енергийна ефективност за многофамилните жилищни сгради с ресурс за първа фаза от 2 млрд. лева, достатъчни за санирането на над 50% от тези сгради в България. Фондът ще осигури 100% безвъзмездна помощ за бенефициентите през първите две години. След този период интензитета на помощта ще намалее до 75% и в програмата ще бъдат включени и еднофамилни жилища.“ А за постигането на задължителната национална цел да се повиши енергийната ефективност с 25% до 2020 г. освен енергийна ефективност при производството и преноса на електроенергия, са необходими действия в сферата на потреблението на енергия в бита, обществения сектор, промишлеността, така че да се стимулира навлизането на все повече енергийно-ефективни уреди, машини и технологии, както и на поведение за пестене на енергия.
Друг основен елемент на политиките за реагиране на промени в климата - повишаване дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в крайното потребление на енергия, също се разглежда само в контекста на енергийните въпроси и е ограничен до предвиждането на „Допълнителни приходи за енергетиката от зелената енергия“ чрез „Стартиране на продажбата на гаранциите за произход на зелена енергия с цел генериране на допълнителен финансов ресурс в енергетиката в размер на около 150 млн. лева годишно.“.
В програмата не са предвидени в явен вид законодателни стъпки за постигане на цели, свързани с политики за реагиране на промени в климата, а липсват и намерения за конкретни действия в изпълнение на ЗОИК – например такива, свързани с адаптация към последиците от изменението на климата. Някои от предвидените действия по други теми могат да бъдат пре-формулирани в този смисъл, като:
- „Създаване на условия за реализиране на интегрирани проекти и регионални планове, финансирани от повече от една оперативна програма.“ (раздел „Средствата от ЕС“, стр. 21-22),
- Повечето от намеренията и действията в раздел „Енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради“ (стр. 27-28), и др.
БСП
В кратката (от около 6 страници) платформа на тази Коалиция няма дори споменаване - пряко или косвено, на свързани с околната среда изобщо, и климата в частност, приоритети или намерения за действие.
ДПС
И в платформата на ДПС не се споменават свързани с околната среда изобщо, и климата в частност, приоритети или намерения за действие. Една от формулираните три неотложни цели в областта на енергетиката е повишаване на енергийната ефективност, но този въпрос се разглежда само в енергийния му аспект.
Реформаторски блок
В програмата за управленските приоритети на Реформаторския блок има раздел „Околна среда и води“, в която е поставена цел „Подобрени и ефективни механизми за наблюдение, управление и опазване на околната среда“, но не се споменават приоритети или намерения за действие, свързани с промени в климата. В раздел „Енергетика“ се предвиждат „Директни финансови стимули за енергийна ефективност на българските домакинства и бизнес“, без това да е във връзка с политики за реагиране на промени в климата.
Патриотичен фронт
В „Политическа програма 2014“ на коалиция „Патриотичен фронт“ има кратък – половин страница, раздел „Екология“, но и в него не се споменават приоритети или намерения за действия, свързани с промени в климата.
Зелените
В раздел „Енергетика“ на предизборната програма на Зелените се прави директна връзка на политики в областта на енергетиката и за реагиране на промени в климата, като се предвижда:
- „Приемане на Национална енергийна стратегия до 2025 г., която поставя като основен приоритет подобряване на енергийната ефективност в домакинствата и бизнеса (четирикратно намаляване на енергийния интензитет на българската икономика) и увеличаване дела на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в общия енергиен микс на страната до 35-40% с приоритет - стимулиране използването на ВЕИ в домакинствата, малките и средните предприятия и селското стопанство.“
- „Ревизия на енергийното законодателство и на законодателството по промените в климата, за да се гарантира постигане на по-висок дял на ВЕИ и прилагане на най-добрите практики за нисковъглеродната икономика, базирана на минимални емисии на парникови газове.“,
- „Прилагане на ефективни механизми за повишаване на енергийната ефективност в промишлеността, търговските, жилищните и административните сгради.“,
- „Нови енергийни мощности, които да се изграждат предимно на базата на фотоволтаици, слънчеви, термални, геотермални, вятърни, биомаса и биогаз технологии, а изграждането на нови ВЕЦ да бъде разрешавано само след внимателна преценка на разходите и ползите за местните общности и влиянието им върху околната среда.“.
В програмата има раздел „Запазена природа и културно наследство на България“, в който не се прави връзка с политики за реагиране на промени в климата.