Приоритетите за национални политики на партиите, валидни за кампанията за изборите за ЕП през май 2014 г., са разгледани чрез последните публикувани национални програми за изборите за 42 НС през май 2013 г. Темата за развитието на селските райони е проследена в предизборните програми както следва:
ПРСР 2007-2013 трябва да се разглежда като единственият инструмент за провеждане на зелени политики за устойчиво развитие в селските райони, доколкото останалите финансови инструменти преследват предимно секторни приоритети свързани с конкурентоспособността на земеделските стопанства.
ПРСР би следвало да е разпозната като такъв основен инструмент в предизборните програми и платформи, а самите партии би следвало зорко да следят и контролират прилагането на мерките на ПРСР за постигането на споменатите политически приоритети и цели.
На практика 6 от 7-те предизборни програми и платформи за Парламентарни Избори 2013 година заявяват намерения на основните политически сили, в които могат да се разпознаят политически обещания за екологични политики в селското и горското стопанство, околната среда и общо за селските райони[1] като цяло. Много от тези намерения/политически обещания са формулирани общо, но въпреки това биха довели до положителни екологични въздействия, особено ако конкретните интервенции с национални средства, еврофондове и в частност ПРСР, са прецизирани по националните приоритети, които считаме за най-удачни в периода 2007-2013 г., и както сме ги изложили в под-секция Полезните национални приоритети в синергия с тези на ЕС .
Две от партиите – БСП и ГЕРБ изрично споменават финансовите инструменти на Общата селскостопанска политика като източници за финансиране за провеждането на по-зелени политики.
По партии програмите имат следните свързани с развитието на селските райнони акценти:
-
Граждани за европейско развитие на България
„БЪЛГАРИЯ ВЪВ ВЯРНАТА ПОСОКА” (политическа програма) http://www.gerb.bg/uf/pages/GERB_Political_program.pdf
Необходимо е да бъде осигурено устойчиво развитие на туризма и интегрирането му в останалите секторни политики.
За това ще работим за:
• Отговорното използване на богатството от природни и антропогенни туристически ресурси.
• Изграждането на туристически атракции и тясното взаимодействие с туристическата индустрия и неправителствените организации в туризма.
• Удължаването на летния туристически сезон.
• Създаването на предпоставки за подобряване на спортната инфраструктура в зимните ни курорти и пълноценното използване на наличните ресурси за специализираните форми на туризъм: културен, балнео, СПА и уелнес; еко, селски, голф туризъм и туризмът по река Дунав.
…
Земеделието и през следващия програмен период ще се развива в направление за гарантиране на хранителната сигурност на населението, повишаване доходите на земеделските производители и справедливо подпомагане между отделните сектори в земеделието.
Развитие на селските райони чрез изграждането на базова инфраструктура и предоставяне на основни услуги за населението така, че да се привлекат младите и безработни хора в селските райони, като им се осигурят възможности за работа, прекратявайки тенденцията на обезлюдяване в селските райони.
…
Ще продължи провежданата национална политика за балансирана държавна подкрепа и развитие на всички сектори в отрасъл земеделие с цел гарантиране на неговата устойчивост и на хранителната сигурност.
Специфичното подпомагане и грижи за трудните, планинските и необлагодетелствани райони и осигуряването на пряк достъп до пазара на производителите е основният приоритет на държавната намеса в земеделския сектор.
В национален план важна задача ще бъде осигуряването на качествени храни на достъпни цени.
…
Основният акцент на усилията през следващите години е насочване на средствата за инвестиции към малките фермери, които имат пазарна ориентация. Целенасочени усилия ще се положат за инвестиционна активност в дребните и средните стопанства в полупланинските и планинските райони, където конвенционалните технологии са трудно приложими.
…
Прилагането на все по-голям брой от пазарните механизми в Общата селскостопанска политика на ЕС изисква постоянна и устойчива конкурентоспособност от земеделските производители в производството и на пазара.
Важен акцент ще бъдат инвестициите, насочени към прилагането на иновации, свързани с преодоляването на климатичните промени, засушаването и опазването на природните ресурси.
Крайната цел е повишаване на производителността на земеделските стопани, увеличаване броя на селскостопанските животни и на обработваемите площи и постигане на устойчиво земеделие в необлагодетелстваните райони.
…
Един от основните проблемите на земеделските производители е свързан с директния достъп до пазари, борси итържища без посредници. Усилията за решаването на този проблем ще се насочат в две основни направления: Първо – административни процедури и финансова подкрепа за създаване на организации на производители, и второ – законово регламентиране на директен достъп на земеделските производители до пазари, борси и тържища.
Научно обслужване и внедряване на новости в земеделието. Водещата роля на селскостопанската наука.
По-добър достъп на земеделските производители до актуална информация.
Биоземеделие и опазване на природните ресурси съхраняването на природните ресурси е стратегическа цел в общата селско-стопанска политика на ЕС.
Резултатите от обществения дебат в Европейския съюз показаха, че развитието на земеделието в бъдеще е свързано освен с хранителната сигурност на населението, но и с опазването на природните ресурси (почва, вода, биоразнообразие). Предвиждаме поощряването на екологосъобразни земеделски практики като:
• мерки за опазване на почвите;
• мерки за борба с измененията на климата;
• мерки за доброто управление на земеделските земи с висока природна стойност, на земеделските земи в националните паркове;
• опазване на автохтонните породи животни;
• рационално управление на земеделските земи, попадащи в Натура 2000.
Биологичното земеделие – източник на по-високи доходи.
Природните дадености и традициите в страната са предпоставки за интензивно развитие на биологичното производство на растителни и животински хранителни продукти.
Ускореното развитие на биопроизводство през следващите години ще зависи от усилията в няколко направления, които предлагаме:
• Предприемане на действия за по-активен маркетинг на вътрешния пазар на биологични продукти. Към настоящия момент по-голямата част от биологично произведената продукция (над 90%) се търгува на пазари извън страната.
• Разработване на административни процедури, позволяващи по-лесен достъп на биологичните производители до национално и европейско финансиране.
• Приоритетно обезпечаване на кандидатите за биологично производство със съвети и информация от страна на структурите на МЗХ.
Опазване на биологичното разнообразие и генофонда в растениевъдството и животновъдството.
Горска политика ефективно използване на горските ресурси опазване на горските ресурси устойчиво многофункционално управление на горите.
Нова стратегия за развитие на горския сектор чрез:
• Създаване на нови гори и прилагане на интензивни системи на отглеждане;
• Създаване на нови дейности в горския сектор с цел запазване на биоразнообразието и ефективно използване на горските площи;
• Въвеждане на мерки за адаптиране на горите към глобалните промени на климата;
• Разработване на методика за остойностяване на екосистемните услуги от горите.
…
За енергийната и ресурсна ефективност. Разумно управление на енергийните, минералните, биологичните, водните, почвените и другите природни ресурси
Солидарни сме с позицията на световната общност, че светът не може да използва енергийните, минералните, биологичните, водните, почвените и другите природни ресурси по разточителния модел, прилаган десетилетия. Тяхното прекомерно и неразумно използване води до изтощаване и застрашително намаляване на ресурсите на планетата, до образуването на огромни количества отпадъци и вредни емисии, които влошават качеството на жизненоважните за хората въздух, води и почви, унищожава екосистемите, изчезват завинаги растителни и животински видове.
Енергийната и ресурсната ефективност са ключови политики за подобряване на околната среда, за смекчаване на климатичните изменения, за осигуряване на устойчив икономически растеж и създаване на десетки хиляди нови работни места.
По-ефективното използване на ресурсите и енергийната ефективност са основни мерки, чрез които започнахме и ускорено ще продължим изпълнението на целите, които си поставяме относно:
• Намаляване емисиите на парникови газове, подобряване качеството на въздуха, опазване на биологичните, водните и почвените ресурси;
• Опазването на екосистемите и предоставяните от тях услуги;
• Подобряване качеството и стандарта на живот на гражданите;
• Намаляване зависимостта на страната от вноса на суровинни и енергийни ресурси, което ще направи икономиката на България по-устойчива на прогнозираните бъдещи увеличения на световните цени на енергията и суровините.
…
Мащабната програма за повишаване на енергийната ефективност – наш основен приоритет.
Ще продължим политиката за ускорено изпълнение на обществени, битови и бизнес проекти за енергийна ефективност. Ще създадем нови работни места чрез изпълнение на проектите, финансирани с национални и европейски средства.
…
Нарастване дела на използваните рециклирани отпадъци за сметка на потребяваните първични природни ресурси.
Стабилната основа, която положихме в сектора, ще позволи през следващите 4 години да постигнем 40% рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци и 50% от строителните отпадъци. В резултат на развитието на тази ресурсно-ефективна индустрия ще създадем допълнително над 10 000 нови работни места. В допълнение към активните мерки за рециклиране на отпадъците ще продължим мащабната национална програма за закриване и рекултивация на старите общински сметища, които създават рискове за околната среда и човешкото здраве.
…
Предотвратяване на изтощаването и подобряване качеството на водите.
Пресните води на територията на Република България са национален стратегически ресурс. В условията на все по-усещаща се липса на прясна вода в редица региони на света и Европа и въз основа на прогнозите за водни кризи, наш основен приоритет относно водните ресурси е предотвратяване на изтощаването и подобряване качеството на водите.
Оптимизиране управлението на минералните води и осигуряване на възможности за генериране на приходи за общините чрез развитие на местни икономически дейности и насърчаване на балнео – и спа – туризма
През 2010 г. бе създадена нормативна възможност общините да управляват част от находищата на минерални води – изключителна държавна собственост, като държавата прехвърли правата за управление на местните власти. В резултат на това 43 общини вече разполагат с 65 находища на минерални води, предоставени им безвъзмездно за срок от 25 години. Подкрепата за развитието на местни икономически дейности чрез оптимизиране управлението на минералните води ще продължи. Ще осигурим безвъзмездно финансиране и за реализирането на общински проекти за оползотворяване на геотермалните води.
2. Българска социалистическа партия
„ПРОМЯНА ЗА ДОСТОЕН ЖИВОТ В БЪЛГАРИЯ” (предизборна платформа на БСП), http://duma.bg/node/52412
За БСП спасението от безработицата е преди всичко в реиндустриализацията на страната и в развитие на производството. Разчитаме нашата външна политика и дипломация да насочат своята дейност освен към европейските пазари и към страни с устойчив висок растеж.
Предлагаме да се приеме 10 годишна програма за създаване на индустриални предприятия, осигурена чрез национален инвестиционен фонд, формиран със средства от европейски фондове и целеви външни и вътрешни източници, включително от търговски банки.
Доброто образование все повече става условие за развитие на страната и за просперитет на нацията. Необходимо е образованието, особено професионалното, да се обвърже с икономическите и социалните потребности на регионите.
…
За подкрепа на земеделското производство
Поемаме ангажимент за подкрепа на българското селско стопанство и на българското село, за стабилизиране на горския сектор чрез:
- Съчетаване на общата селскостопанска политика на ЕС с национални секторни приоритети и развитие на селските райони.
- Държавни помощи за подпомагане на слабите звена в сектора - производство на плодове и зеленчуци, подкрепа на животновъдството.
- Подкрепа за кооперациите чрез промяна на досегашната политика, която привилегирова едрите земеделци.
- Подпомагане на дребните и средните производители чрез целево финансиране и въвеждане на "таван" върху субсидиите, плащани на една земеделска фирма.
- Развитие на преработването на селскостопански продукти и осигуряване на достъп до пазара на дребните и средните земеделски производители чрез инвестиции в общините.
…
За чиста природа и природни ресурси за обществото:
- Бързо обявяване на всички утвърдени зони по НАТУРА 2000 и за осигуряване на тяхната защита;
- Спиране на безогледното изсичане на горите и възобновяване на горския фонд;
- Ефективно използване на минералните и геотермалните води за развитие на българската икономика и туризъм.
3. Движение за права и свободи
„С ДПС за свободна и сигурна България! ПЛАТФОРМА на Движението за права и свободи ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2013г.”
http://www.dps.bg/elections/platforma-2013.aspx
Готовността на ДПС за приоритетни инвестиции за високи доходи и откриване на нови работни места е свързана с чиста околна среда, модерни модули за съхранение и преработка, възстановителен и здравен туризъм.
Превръщане на екологичните предимства на страната ни в национален ресурс за развитие.
Интегриране на екологичните политики, превенция на промените в климата с адаптирането им в общите политики за развитие и синергия в устойчивото развитие.
Изграждане и развитие на нисковъглеродна икономика на природата с нови зелени работни места и максимално повишаване на енергийната ефективност.
Стимулиране на действия за смекчаване и адаптиране към изменението на климата, за опазване на екосистемите и борбата със загубата на биологично разнообразие.
Разширяване на диапазона на произвежданите в страната биологични, екологично чисти селскостопански продукти и като география и като видове конкурентни и търсени на общия европейски пазар. Изграждане и защитаване на българска марка биологични хранителни продукти.
Инвестиционен иновативен и екологосъобразен растеж на икономиката за осигуряване на заетост и доходи.
Превръщане на България в предпочитана дестинация със специален туристически продукт, реализиран на базата на екологични предимства – биологични храни, минерални води, екологично щадящи атракции. Пълноценно използване на възможностите на здравния туризъм за позиционирането на България като туристическа дестинация – по-висок клас качество, добавена стойност, уникалност. Прогресивно увеличаване на чуждестранния туристически поток в България с профилактична лечебна и рекреативна цел.
4. Атака
„Планът „Сидеров” Нов Път за България”, (резюме на програмата на партия Атака) http://ataka.bg/Programa_ATAKA_PLAN.pdf
Липсват текстове за зелени политики с възможност за финансиране по ПРСР 2007-2013.
5. Национален фронт за спасение на България
ИЗБОРНА ПРОГРАМА НА НФСБ – 2013,
http://www.desant.net/show-news/27148/
БАН и българският научен потенциал трябва да бъдат впрегнати в обслужването на националната икономика, на МСП и на земеделските производители.
4. Туризмът в България е нискобюджетен (алкохолен), традиционен плажен, развиван в неугледни бетонни комплекси. НФСБ е за дългосрочна национална стратегия при насърчаване на нетрадиционните форми на туризъм – културен, археологически, етнографски, селски, балнеотуризъм, т.е. да се използва богатото многообразие на отделните региони.
...
Ние сме за развитието на медицински туризъм, тъй като България е страна с професионално подготвени медицински кадри. Вместо да правим правителствена болница в Катар, по-изгодно е да привлечем в България чужди граждани за лечение, тъй като това би се отразило положително върху цялата икономика.
НФСБ е за промяна на модела на родното здравеопазване, като се постави акцент върху профилактиката и информираността на хората. Производството и вносът на евтини лекарства трябва да са държавна политика, както и създаването на институти и кабинети по хомеопатия, билколечение и т.н.
…
От друга страна, НФСБ не приема поставянето на 35% от територията на България в “Натура 2000”, при среден процент за европейските държави 12-15%, и счита, че това изключително утежнява стопанската дейност в без друго изостаналите планински и полупланински райони, тънещи в нищета и бедност.
2. НФСБ счита, че държавата трябва да субсидира екологично чистите земеделски производства и да забрани опити и използване на ГМО.
6. Движение България на гражданите
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДИЗБОРНА ПРОГРАМА София, 28 Март 2013 г. http://grajdani.bg/Dvijenie%20BG_Predizborna%20programa_akcenti_28_mart_2013_Sofia.pdf
Втори стълб. България на растежа. Акценти
4. Селско стопанство
Проблеми – липса на ясна и предвидима държавна политика, в резултат на което цели подотрасли са в изключително тежко положение; насочване на държавната подкрепа към малък брой едри земеделски производители и пренебрегване на средните и дребни земеделски стопани[2]
Цели – конкурентно качество и конкурентни цени на българските земеделски продукти; развитие на биоземеделието; структурно разнообразие в земеделския сектор
…
4. Селско стопанство
Мерки (2):
- финансово стимулиране на обединенията на производители и преработватели, които създават затворен цикъл на производство[3].
…
14. Туризъм
Проблеми – стихийно развитие на отрасъла без ясно планиране и мерки за опазване на природните ресурси и културно- историческото наследство от страна на държавата; недостатъчно развита техническа инфраструктура; липса на адекватна маркетингова стратегия; лобистки интереси
Цели – създаване на устойчив туристически продукт и развитие на туристическия потенциал на страната, основан на нейните природни ресурси и културно-историческо наследство
…
7. Чиста и здравословна околна среда
Проблем – липса на интегрирано управление на водите; лошо качество на атмосферния въздух; недостатъчни усилия за поддържане на почвеното плодородие; неефективна политика по управление на отпадъците; намаляване на горския фонд
Цели – изграждане на зелена, устойчива, ефективна икономика; подобряване на качеството на атмосферния въздух; подобряване на състоянието на водните ресурси; опазване на биологичното разнообразие; прозрачно и разумно управление на горите; устойчиво управление на отпадъците
7. Демократи за силна България и Български демократичен форум
Предизборна програма на „Демократи за силна България” и „Български демократически форум”
http://dsb.bg/bg/blogs/article/3675
Развитие на екологично и биологично земеделие:
1. Повишаване на конкурентоспособността на селското стопанство чрез производство на висококачествени екологични продукти и използване на съвременни енергоспестяващи и екологични технологии за производство на качествена земеделска продукция;
2. Насърчаване на износа на биологични храни.
Развитие на хранителна промишленост, функционираща с местни суровини:
1. Намаляване на вноса на суровини (сухо или кондензирано мляко, замразено месо и други) и увеличаване на дела на суровини местно производство за предприятията за производство на храни;
2. Институционална подкрепа на местните производители на суровини за производство на достатъчни количества, добро качество и конкурентни цени;
3. Повишаване доверието на потребителите към качеството на храните чрез сертификация, маркетинг и реклама при съответствие със стандартите на ЕС;
…
6. Разширяване на директните доставки на храни от производителите до потребителя.
Селскостопанска наука и образование:
1. Развитие на аграрното средно и висше образование и наука, съобразно приоритетите в аграрния сектор за повишаване на конкурентоспособността на българското земеделие чрез ускорено внедряване на научните продукти във фермерската практика и опазване на околната среда; (По принцип не може да се финансира от ПРСР, но е нужда която трябва да бъде адресирана, евентуално с национални средства или други ЕС-програми).
[1] Обхващат над 80% от територията и около 40% от населението на страната
[2] Производството на дребните стопанства по дефиниция е по-екологично доколкото се осланя на ръчния труд на семейната работна ръка, с ниска интензивност на ползване на химични препарати и торове.
[3] Позволява икономии от мащаба и по-добро управление на ресурсите, затова приемаме че е заявка за зелена политика. Освен това, при сценарий обединяване на по-малките стопанства за добавяне на стойност чрез преработка на тяхната продукция, това на практика означава целенасочена подкрепа за придобиване на пазарна сила и добавена стойност за тези стопанства, които по дефиниция ползват по-екологични практики, спрямо индустриализираните едромащабни производители.