Предизборни програми по тема "Устройство на територията" от септември 2014 г. , основа за националните избори за 43 НС:
ГЕРБ
От партията говорят за създаване на „Фонд за развитие на туристическите атракции”, който да бъде финансово обезпечен с част от приходите от концесионните възнаграждения от концесиите за подземни богатства, минерални води, морски плажове, пристанища, летища и защитени територии.
Съхраняване на природата и в частност на крайбрежната плажна ивица чрез:
• Недопускане на безразборно строителство и презастрояване на Черноморското крайбрежие и възобновяване на политиката за нулева толерантност към незаконното строителство по Черноморското крайбрежие, в „чашите” на язовирите, в планините, както и на територията на цялата страна.
Кадастърът в услуга на гражданите и бизнеса:
• Обединяване на Агенция по геодезия, картография и кадастър с Имотния регистър в Агенция по вписванията и с регистъра на Картите за възстановена собственост.
Устойчиво многофункционално управление на горите:
• Ефективно използване и опазване на горските ресурси.
• Разумно управление на енергийните, минералните, биологичните, водните, почвените и други природни ресурси.
БСП
В платформата на БСП – Лява България липсват думите гори, териториално устройство, Черно море, крайбрежие
Реформаторски Блок
Цел: Подобрени и ефективни механизми за наблюдение, управление и опазване на околната среда чрез:
- Изработване на система за състоянието на околната среда, картиране на природозащитното състояние на природни местообитавания и видове, предмет на опазване на защитените зони на Натура 2000, включително акваторията на Черно море;
- Приоритетно приемане на плановете за управление на защитените територии и заповедите за зоните по Натура 2000;
- Планиране на стопански дейности единствено въз основа на приетите планове, при отчитане интереса на местните общности и собствениците на земя.
- Реформи в процедурите на оценка на състоянието на околната среда и въвеждане на принципа на икономическа целесъобразност;
- Диференциране на видовите ползватели на природен ресурс: рибопроизводство – само при регистрационен режим, без цена на ползвано количество, премахване изискването на измерителни уреди на дебит; напоителни системи без такси извън случаите за производство на електрическа енергия;
- Подобряване системи за управление на отпадъци чрез въвеждане на съвременни методи и инсталации за третирането им;
- Изграждане на единна национална система за третиране на опасните отпадъци;
- Изграждане на пречиствателни съоръжения за водите на Дунав, Искър и Черно море;
- Въвеждане на данъчни стимули за производство и използване на електрически автомобили, включително чрез такса отмяна на паркиране в зелена и синя зона.
Няма споменаване на застрояване, строителство, Черноморско крайбрежие.
За природата. Хартата на Марта (Хартата на кандидата за депутат Марта Георгиева)
Обявяване на всички защитени зони от Натура 2000, създаване на адекватни органи и планове за тяхното управление, така че да бъдат спасени последните диви плажове по Черноморието - Кара дере, Иракли, Корал, Камен бряг, както и вековните гори на цялата Рила, южен Пирин и западните Родопи;
Забрана на строителство в защитени територии и защитени зони до съобразяване на устройствените планове с плановете за управление на защитените територии и заповедите за управление на защитените зони;
Забрана на разпоредителните сделки със заменените гори и земи, т. нар. „заменки”. Връщане на ценните територии на държавата във всички възможни случаи. Сделките, при които Камчийски пясъци, например, бяха безобразно оценени на 13 ст. на кв. метър дюна, както и „заменките” на ски-писти в Рила, да бъдат развалени задължително и върнато първоначалното положение. Всеки един казус със „заменка” да бъде разрешен бързо и твърдо в полза на обществения интерес и защита на природата;
Разследване на случаите на незаконна приватизация на терени по Черноморието (Камен бряг, Поморие, Ропотамо) и в планините, включително и стартиране на съдебни процедури за тяхното възстановяване;
Пълна прозрачност в горския сектор и защита на вековните гори чрез пълна забрана на изсичането им;
Радикална борба с бракониерството в Националните паркове и влажни зони в България;
Използване на потенциала на природата за борба с наводенията – опазване на водосборите от обезлесяване, възстановяване на естественото разливане и меандриране на речните русла, както и възстановяване на естествените крайречни гори;
ДПС
В програмата на ДПС не фигурират текстове, свързани с темата.
Патриотичен фронт
В раздел „Екология” от програмата на коалицията можем да прочетем:
1. Защитата на уникалната българска природа е една от най-важните цели на Патриотичен фронт. Ние сме за ревизия на всички строителни разрешения по Българското Черноморие, планинските курорти, както и срещу хищническото изсичане и износ на българските гори. Незабавно трябва да бъде наложен мораториум върху сечта на българските гори и спрян износа на необработена дървесина.
Патриотичен фронт е за въвеждане на драконовски мерки срещу еконарушителите.
От друга страна, Патриотичен фронт не приема поставянето на 35% от територията на България в „Натура 2000“, при среден процент за европейските държави 12-15% и счита, че това изключително утежнява стопанската дейност в бездруго изостаналите планински и полупланински райони, тънещи в нищета и бедност.
В раздел „Съдебна систева и вътрешна сигурност”
Патриотичен фронт е за постепенно ограничаване на всички дадени концесииза добив на природни ресурси на територията на България и континенталния шелф за срок до 10 години, като бъдат незабавно прекратени тези концесионни договори, за които е установено, че се нарушават условията, при които са били сключени - без възможност за продължаване за нов срок
Зелените
Предоставяне правото на граждани, граждански и професионални сдружения да обжалват строителни разрешения и устройствени планове, без да е необходимо да доказват пряк интерес.
Преработка на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и произтичащите от него наредби, с пряко участие на всички заинтересовани страни и привеждането му в съвременен и работещ закон, съобразен с европейските стандарти.
Спиране застрояването на Черноморското крайбрежие и обявяване на парк Българско черноморско крайбрежие, който да защитава крайбрежните местообитания и пейзажите, и да създава условия за устойчив туризъм. Забрана за дънното тралене в българската акватория на Черно море.
Прекратяване на незаконното строителство и рекултивация на увредените терени в Пирин, Рила, Витоша, Родопите, Стара планина, Средна гора, Странджа и във всички останали горещи точки с висока природна значимост.
Координирани действия на държавата с участие на граждански групи, НПО и отговорните министерства и институции за по-голяма прозрачност и независимост при издаването на екологични оценки(ЕО), оценки за съвместимост(ОС) и оценки за въздействието върху околната среда(ОВОС).
Възстановяване на давността на решенията по ОВОС и ЕО без възможност за удължаване, задължително публикуване на цялата документация по процедурите ОВОС, ЕО и ОС и водене на единен регистър на издадените решения на национално ниво.
Разработване на национална методика за провеждане на ОС, включително и на оценка на кумулативния ефект от инвестиционни предложения, планове и програми върху състоянието на природните местообитания и видовете в защитените зони. Въвеждане и прилагане на ръководни документи на Европейската комисия, свързани с устойчивото земеползване, вятърната енергия и неенергийната добивна промишленост в и около зони от мрежата Натура 2000.
Прекратяване на концесионни договори, които увреждат природното и културното наследство, здравето на населението и икономическите интереси на държавата.
Поставяне под строга защита на вековните гори в България, включително последните оцелели девствени гори. Строг контрол върху устойчивото ползване на горските ресурси.
Осигуряване на реално многофункционално управление на българските гори, чрез съчетаване на икономически, социални и екологични изисквания при дейностите в горите, както и въвличане на обществеността в процесите на взимане на решения
Намаляване на ползването на дървесина от държавните гори до нивата от 2005 г. Възстановяване на стопанската самостоятелност на горските стопанства и закриване на междинните звена – регионалните предприятия.
Сертифициране на всички държавни и общински гори по утвърдени международни стандарти, които гарантират запазването на екологичната роля на горите и едновременно позволяват природосъобразно производство на дървесина. Стимулиране на частните собственици на гори, сертифицирани по такива стандарти.
Изискване за сертификация на хартия и дървесни продукти при доставки за администрацията, плащани с публични средства.
Пълен достъп на обществеността до лесоустройствените проекти (горската база-данни), които да бъдат публикувани в цифров формат на уебсайта на Изпълнителната агенция по горите и общините.