Зелени закони предлага на служебния екоминистър да възстанови евросредствата, предвидени за изкупуване на важни за природата имоти
Инициативата “Зелени закони” внесе предложение до служебния министър на околната среда и водите Асен Личев да се използват средства от еврофондовете, за да се изкупят частни имоти, които са важни за опазването на природата. Мярката М95 е била предвидена преди години, за да се изкупят имоти, попадащи в зони от “Натура 2000” с ограничени възможности за ползване, но и до момента държавата не я е използвала, а е прехвърлила предвидените 10 млн лева за други цели. И към момента обаче програмата за околна среда в България ОПОС е изхарчила само 40% от предвидения бюджет, който все още е наличен до 2023 г.
Нашето предложение е мярката М96 за изкупуване на земи от “Натура 2000” да се възстанови с първоначалния си бюджет, а приоритет за държавата да бъде изкупуването на частни имоти от зони А и Б по Черноморието, които са под силен урбанизационен натиск. Тези пари все още са налични и могат да бъдат разходвани за намаляване на конфликтите между природозащита и застрояване до 2023г, при воля от правителството.
Време е да се започнат действия за прекратяване на дългогодишните нерешавани конфликти между интереси за строителство и задължения за опазване на територии от „Натура 2000“. От важен обществен интерес е увреждащите природата процеси постепенно да бъдат спрени и държавата да влезе в отговорно управление на природните си ресурси, посочва екипът на „Зелени закони“ който работи по тези теми от 2014 г.
Природните местообитания в частни земи и гори от европейската мрежа Натура 2000 са подложени на засилен натиск. Същевременно тяхното опазване е свързано с различни по степен ограничения върху интензивността на стопанисването или промяната на предназначението на земите и горите. Напълно нормално е това да води до конфликт с техния собственик, чийто личен интерес е свързан като цяло с интензифицирането на тяхното стопанисване или с тяхното застрояване и продажба. Биоразнообразието и екосистемните услуги на тези терени нямат значима стопанска стойност за отделния индивид, то има стойност за обществото като цяло. Винаги възникват сериозни обществени конфликти, когато собствениците на частни гори и земи бъдат значително ограничавани, ако на тяхна територия има находища на редки видове. Единственото устойчиво и икономическо целесъобразно решение в такива случаи е доброволното изкупуване на терените със значителни ограничения от държавата. Така се постига най-добрият баланс между интересите на собственика и обществото. Другият възможен компромис – ежегодните компенсационни плащания от страна на държавата към собствениците за ограниченията на тяхната територия не е икономически изгоден за обществото в дългосрочен план.
Предложението ни към министър Личев е, за да се финансира доброволното отчуждаване на тези имоти да се използват средства от Оперативна програма “Околна среда”. Подобна мярка с бюджет 10 млн. Лева съществуваше в програмата, но тя никога не е била прилагана. Смятаме, че трябва да се изкупуват с предимство имоти, попадащи в силно конфликтните зони – горски и тревни защитени местообитания, попадащи в зона А и Б по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, понто-сарматски степи, влажни зони и национални паркове. Бюджетът на тази мярка може да се увеличи двойно в следващия програмен период. А в приоритетна област 5 “Въздух” на ОПОС 2021-2027 могат да бъдат заложени дейности за отчуждаване на частни имоти в паркове в градове, където е приоритетно да се подобри качеството на атмосферния въздух.
“Зелени закони” предлага на министър Личев да обсъдим тези възможности в среща, както и да съдействаме за разработване на стратегически план за приоритизиране на местообитания за изкупуване от държавата.
Снимка: Вера Стаевска/ Текст към снимка: С приоритет трябва да се изкупуват имоти, попадащи в силно конфликтните зони – горски и тревни защитени местообитания, попадащи в зона А и Б по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, понто-сарматски степи, влажни зони и национални паркове.
Коментари
Влез или се регистрирай, за да можеш да коментираш
Проектът "Да си спомним да общуваме: граждани и политици в диалог по политиките за опазване на околната среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е чрез повишаване на ангажираността на гражданите с околната среда и участието им при формулирането на политики да постигнем балансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси. https://www.activecitizensfund.bg
коментара