Екип "Зелени закони"
-
За последните 20 г. около 7 милиона декара земи и гори (6,4 % от площта на държавата) са предадени чрез ловни концесии в ръцете на около 170 фирми, сред които тези на братя Ангелови, Валентин Златев, Цоло Вутов, Цоцоркови, Румен Гайтански, Емил Димитров, Фуат Гювен, Тодор Батков, Делян Пеевски, Тихомир Трендафилов, Гриша Ганчев, Христо Ковачки, Гео Дундаров и други.
-
При липсата на обществен контрол ловните концесии водят до пълна феодализация на горите и ловните територии чрез ограничаване на обществения достъп посредством ловни огради, административни заповеди и жива охрана, чрез непрозрачно обсебване и ползване на публичните ресурси (гори, дивеч, сгради) за сметка на държавата, чрез нагласена приватизация на сгради и т.н.
-
Процесът на обсебване и феодализация на горите, ловните територии и дивеча от ловни олигарси може да бъде прекъснат единствено чрез пълна прозрачност и пренаписване на правилата за отдаване на ловните територии.
Втора част от анализа на Инициатива „Зелени Закони“ относно конфликтите в горите, произтичащи от ловностопанската дейност
Във връзка със зачестилите сигнали на туристи и ловци от цяла България, свързани с феодализирането на българските гори от ловни олигарси, от Инициатива „Зелени Закони“ подехме кампания по осветяване на причините за този процес. Първа част от нашия анализ бе посветена на ловните огради и заповедите за ограничаване на достъпа на редови ловци, туристи, колоездачи, мотористи, гъбари, дървосекачи и други обществени групи до значителни площи от българската гора. Настоящата втора част разкрива законовите механизмите, с които държавата разрешава ограничаване на конституционните ни права за свободен достъп до горите и съответно завладяването им от ловните феодали под предлог развитието на ловен туризъм.
В Закона за лова и опазването на дивеча (ЗЛОД) са предвидени три типа процедури за отдаването на ловни територии за срок до 15 години – отдаване на ловностопански райони на ловни дружинки, отдаване на дивечовъдни участъци в горските стопанства на частни фирми и т.нар. договори за съвместна дейност с частни фирми в ловните стопанства.
-
Отдаване на ловностопански райони на ловно-рибарските сдружения
Преобладаваща част от ловните територии в България е обособена в ловностопански райони, в които стопанисването на дивеча се извършва от местните ловно-рибарски сдружения по силата на чл. 36, ал. 3 от ЗЛОД. Ежегодно сдруженията по договор заплащат на държавата около 1 лв. на хектар под формата на вноски за стопанисване и за ползване на дивеча. Отделно имат задължение да извършват и определени инвестиции, включващи защита от бракониерство, засяване на фуражни култури, подхранване на дивеча и т.н.
Основен проблем при ловностопанските райони са спорадичните конфликти на терен между ловците и останалите ползватели на гората, дължащи се на временното ограничаване на достъпа в дните, в които се провежда лов. Проблемът е разрешим чрез повече прозрачност, но държавните горски стопанства, които са отговорни за контрола върху ловните дружинки, не виждат икономически интерес в това, тъй като вноските на ловните дружинки не постъпват в бюджета на стопанствата, а в този на ИАГ.
-
Отдаване на държавни дивечовъдни участъци в горските стопанства (т.нар. ловни концесии)
Част от ловните територии в държавата, извън тези попадащи в ловностопанските райони на дружинките и ловните стопанства, са обособени като държавни дивечовъдни участъци (ДДУ) по чл. 10 от ЗЛОД. Част от тези участъци се управляват от държавните горски стопанства, но преобладаваща част от тях се отдават по реда на чл. 36 (1) от ЗЛОД чрез конкурс, в който могат да участват както частни юридически лица, така и държавните ловни стопанства и ловно-рибарските сдружения. Отдадените към момента участъци са с обща площ 4,3 милиона декара или 1/10 от всички горски територии, като 99% от тях се управляват от над 150 частни фирми (прил. А). Сред най-големите концесионери са фирмите Етрополски бук ЕООД и Експрес-Турс ЕООД на Емил Димитров (над 140 000 дка в Етрополе, Шерба и Несебър), Гимел АД на Гео Дундаров (близо 120 хил. дка в Еленския Балкан), Асарел-Медет АД на Цоцоркови (близо 120 хил. дка в Панагюрище), Ви Ай хънтинг ООД, свързана с Христо Ковачки (над 80 хил. дка в Странджа и Рила), Ловен комплекс Бялка ЕАД на Гриша Ганчев (близо 70 хил. дка в Ловеч), и ред други юридически лица, зад които се крият други български олигарси.
Този голям интерес към дивечовъдните участъци се дължи на възможността за ефективно ограничаване на публичния достъп и налагане на тотален контрол в огромни по площ горски територии с помощта на представените в първа част на анализа „законови инструменти“ като изграждането на ловни огради и заповедите на Регионалните дирекции по горите за ограничаване на достъпа под предлог „защитата на ловностопански съоръжения“ и „здравето на хората“ (т.е. да не бъдат отстреляни „по случайност“). Ограниченията се налагат и чрез бариери, забранителни табели, видеонаблюдение и жива охрана. Несъмнено има и участъци, в които фирмите са на почтени ловни деятели, полагащи безкористни грижи за дивеча, но такива са по-скоро изключение.
Този механизъм за налагане на контрол върху ловните територии и дивеча е толкова атрактивен, че средните нива на заплащаните годишни вноски за стопанисване и ползване на дивеча достигат 10-20 лв./ха, или над 10 пъти повече от цените, които заплащат ловните дружинки.
Основна причина за безконтролното завладяване на горите от частни лица чрез отдаването на дивечовъдни участъци се дължи на тоталната липса на прозрачност по отношение на договорите и проверките на институциите, както и тотална липса на съгласуваност с останалите заинтересовани страни при изграждане на ловни огради или ограничаване на достъпа, което не дава възможност за обществен контрол и предотвратяването на злоупотреби.
Освен това, приходите от вноските за стопанисване и ползване на дивеча се превеждат в ИАГ, без да остават никакви средства в горските стопанства, които по закон са натоварени да извършват преобладаваща част от контролната дейност по ЗЛОД. Това води до липса на стимули за коректно прилагане на законовите изисквания, а оттам и до фиктивен контрол.
Още по-голям проблем се явява и член 36л (4) от ЗЛОД, който позволява чрез преподписване на 15-годишни договори всеки дивечовъден участък да остане под владението на една и съща фирма без нов конкурс за вечни времена. Тази вратичка в закона, в допълнение на превратната практика под натиска на частните фирми РДГ да ограничават достъпа на трети лица до ДДУ (напр. безсрочната Заповед №РДГ-СМ-3-302/23.12.2015 г. на РДГ Смолян), създава възможност за дълготрайно обсебване на тези горските територии от частните концесионери. Емблематични примери за това са не само обсебването на ДДУ „Герзовица“ от фирма „Красин“ ООД, но и на ДДУ „Омана“ от „Интерагро Сливен“ ЕООД, ДУ Дяк от Каро трейдинг ООД, ДДУ Дъбрава от Кондор ЕООД, ДДУ Буковец от „Гимел“ АД на Гео Дундаров. Тези негативни случаи обезличават усилията на много почтени фирми за подобряване на дивечовите запаси и развитието на добросъвестни ловностопански практики.
-
Договори за съвместна дейност между ловни стопанства и частни фирми
Най-голямата тайна в ловните среди (а следователно и схема) обаче са договорите за съвместно изпълнение на дейности по чл. 9 от ЗЛОД, въз основа на които държавните ловни стопанства „споделят“ с частния партньор всички инвестиции, разходи и приходи при развитието на ловностопанската дейност в стопанството. Чрез такива договори е феодализирана площ от близо 3 милиона дка, което е близо 7% от всички горските територии в България (прил. Б), като управлението на 20 от всички 30 държавни ловни стопанства в България вече е в ръцете на известни ловни богаташи като братя Ангелови (ДЛС Витошко), Валентин Златев (ДЛС Паламара и ДЛС Росица), Цоло Вутов (ДЛС Витиня), Румен Гайтански (ДЛС Искър), Емил Димитров (ДЛС Шерба), Фуат Гювен (ДЛС Арамлиец), Тодор Батков (ДЛС Кормисош), Тихомир Трендафилов (ДЛС Тракия), Делян Пеевски в 2 две ловни стопанства в Родопите и т.н.
Средните цени, формиращи се от размера на ежегодните инвестиции, са около 20 лв./ха. Ако фирмата успее да покрие този разход със сходни по размер приходи, то „феодализацията“ на стопанството на практика излиза безплатна. А тя се осъществява освен чрез обсебване на ресурсите на ловните стопанства (напр. безплатно използване на дивеча и ловните бази на стопанството, изграждането на незаконен ловен дом в ДЛС Искър, покриване на частни разходи за сметка на стопанството и т.н.), също така и чрез ограничаване достъпа на трети лица, какъвто е случая с почти изцяло заградените ДЛС Искър и ДЛС Паламара, и дори с ДЛС Мазалат, където по искане на частния концесионер със заповеди на РДГ Стара Загора (напр. Заповед № РД-05-233/01.12.2020 г. и Заповед № РД-05-62/19.03.2021 г.) системно се ограничава достъпа на трети лица до почти целите стопанства.
Цялата тази схема се крепи на факта, че сключените договори с техните ценови предложения, ежегодните споразумения и протоколи за направените разходи и приходи, както и проверките на институциите не са публични. Това не дава възможност за публичен контрол и води до редица възможности за „източване“ и ощетяване на държавните ловни стопанства.
Липсата на прозрачност създава възможности за скриване на приходи от частния партньор с цел ощетяване на ДЛС при разпределението на приходите, както и за завишаване на разходите на частния партньор с цел изкуствено задлъжняване и ощетяване на ДЛС. Съгласно наличните данни при тези договори размерът на разходите винаги е много над размера на приходите, което поставя под въпрос целесъобразността на тези договори и повдига въпроса каква всъщност е целта им (напр. „източване“ на стопанствата, чрез пренасочване на средства от дърводобивната дейност към ловностопанската дейност под предлог за развитие на организирания ловен туризъм, а оттам чрез тези договори източване на държавните ресурси към ловните олигарси)…
Всичко това води до извода, че чрез договорите за съвместна дейност държавата и държавните институции не само преотстъпват значителни площи от българските гори, но влизат и в недопустими икономически и политически зависимости с най-богатите и влиятелни български бизнесмени. Най-добрият пример за това е тоталната абдикация на държавата пред желанието на ловния концесионер в ДЛС Искър да изгражда незаконно ловни хижи и ловностопански сгради върху държавна земя, което може да се обясни единствено чрез абсолютната сигурност на концесионера, че сградите и стопанството ще бъдат под негов контрол и вероятно собственост за вечни времена.
Първи индикации за безвъзвратната феодализация на ловните стопанства
Повече публична информация има за процеса по приватизация на ключови ловни сгради в държавните ловни стопанства. Според предоставената от МЗХГ справка в периода 2016-2020 г. вече са приватизирани или е направен опит за приватизацията на ключови ловни хижи, ловни домове и други ловностопански сгради в ключови стопанства като ДЛС Паламара, ДЛС Черни Лом, ДЛС Арамлиец, ДГС Шумен, ДЛС Извора и други (прил. В). С продажбата на тези сгради на практика вече е отворена вратата за безвъзвратна феодализация и на следващ етап вероятно приватизация на ловностопанската дейност в тези стопанства. Това лишава стопанствата от възможността да използват ловните бази за екологичен туризъм и образование, каквато трябва да е целта на една публична администрация. Въпреки че продажбите на имотите са чрез публични търгове, най-често тези търгове са формални и предопределени, тъй като купувачите им са лица, които не само имат договор със съответното стопанство за ловностопанската дейност, но и са с толкова голяма икономическа мощ, че на практика нямат конкуренти. Така например, ловната хижа в ДГС Шумен - ДДУ „Ивански“ е продадена на концесионера на участъка "Автомагистрали Черно море" АД, а ловните и административни сгради в ДЛС Арамлиец са продадени на фирма Фортера АД на банкера Фуат Гювен (собственик от 2010 г. и на имота под сградите), свързан с концесионера в стопанството „Ловни хълмове“ ЕООД.
Препоръки:
И в резултат на този анализ може да се потвърди, че процесът на обсебване и феодализация на горите и дивеча от ловни олигарси може да бъде прекъснат единствено чрез пълна прозрачност на всички договори и документи, свързани с отдаването, управлението и контрола на ловните територии.
Приоритетно е прекратяването на най-порочната схема на феодализация на българските гори и ловни територии чрез прекратяването на договорите за съвместна дейност. За защита на частната инициатива алтернативата е обособяването на държавни дивечовъдни участъци в някои от ловните стопанства и отдаването им по реда на чл. 36 (1) от ЗЛОД, доколкото това няма да попречи на стопанствата да осъществяват независимо основната си обществена мисия - увеличаване на дивечовите запаси, запазване на дивечовото разнообразие и съхраняване на генетичния фонд.
На следващ етап, следва да бъде обсъдено създаването на оптимални конкурентни условия и приемането на едни и същи правила при отдаването на всички ловни територии в страната.
Изцяло трябва да бъдат пренаписани и правилата за създаване на ловни огради за интензивно стопанисване на дивеча и правилата за временно ограничаване на достъпа до ловните територии, така че да се гарантира спазването на правата и интересите на всички заинтересовани страни.
Снимка: Български планинарски съюз
Приложение А. Справка за всички действащи към 2019 г. договори по чл. 36л от ЗЛОД за стопанисване и ползване на дивеча в държавните дивечовъдни участъци (ДДУ) по чл. 10, т. 1 от ЗЛОД
|
ДГС
|
Име на ДДУ
|
Площ (ха)
|
Договор №/Дата
|
Юридическо лице
|
Год. вноска за стопанисване на дивеч (лв.)
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
ДГС Борима
|
Урсел
|
1 902,8
|
|
Мария Рос ООД
|
12 986
|
ДГС Ботевград
|
Правец-Брусен
|
2 547,7
|
|
Тера тур сервиз ЕООД
|
14 785
|
ДГС Ботевград
|
Литаково
|
2 095,3
|
|
Европа-7 ЕООД
|
17 105
|
ДГС Враца
|
Леденика
|
3 328,5
|
|
Туризъм-Каменов и син ЕООД
|
20 880
|
ДГС Враца
|
Дъбника
|
2 559,0
|
|
Жокер ЕООД
|
19 325
|
ДГС Говежда
|
Кози камък
|
2 356,4
|
|
Екотиера ЕООД
|
18 248
|
ДГС Лесидрен
|
Напоя
|
2 596,7
|
|
Мария Рос ООД
|
14 787
|
ДГС Ловеч/ДГС Лесидрен
|
Бялка
|
6 775,6
|
|
Ловен комплекс Бялка ЕАД
|
47 766
|
ДГС Плевен
|
Мизия
|
1 148,0
|
|
Хегемон 1 ЕООД
|
9 494
|
ДГС Троян
|
Шипково
|
1 353,0
|
|
Вежен хънтинг ООД
|
7 644
|
ДГС Троян
|
Балканец
|
1 910,1
|
|
Дамон ООД
|
16 102
|
ДГС Елена/ДГС Буйновци
|
ДУ Буковец
|
11 698,2
|
28.7.2024
|
Гимел АД
|
64 057
|
ДГС Разград
|
ДУ Голям извор
|
3 147,3
|
27.7.2025
|
Юридическо лице
|
18 729
|
ДГС Разград
|
ДУ Пчелин-Островче
|
3 560,4
|
6.1.2025
|
“Bълчи Ями“ ООД, гр. Търговище
|
25 000
|
ДГС Болярка
|
ДУ Елеза
|
1 219,8
|
1.10.2022
|
Агроком ЕООД Велико Търново
|
9 996
|
ДГС Болярка
|
ДУ Сашево
|
932,3
|
5.10.2027
|
„Инвестстрой ВТ“ ЕООД
|
5 124
|
ДГС Болярка
|
ДУ Бутора
|
1 431,9
|
5.10.2027
|
ЛРС „Сокол 1884“ Велико Търново
|
7 870
|
ДГС Болярка
|
ДУ Осенари-Кладни дял
|
4 349,7
|
18.10.2027
|
„Трифонов“ ООД, с. Скалско
|
23 905
|
ДГС Болярка
|
Къпиново
|
1 690,1
|
3.10.2027
|
„Скорпион Инвестстрой“ ЕООД, гр. Велико Търново
|
9 289
|
ДГС Г. Оряховица
|
ДУ Припека
|
1 064,1
|
10.10.2027
|
„Мони 99“ ЕООД, гр. Стражица
|
8 720
|
ДГС Г. Оряховица
|
ДУ Кортена
|
1 779,4
|
16.10.2027
|
„Консорциум Агробизнес“ АД, гр. София
|
14 582
|
ДГС Г. Оряховица
|
ДУ Бяла крава
|
1 859,4
|
1.4.2029
|
Юридическо лице
|
15 238
|
ДГС Свищов
|
ДУ Свищов 1
|
627,8
|
31.3.2029
|
Дунав-автотранспорт 2 АД
|
5 000
|
ДГС Силистра
|
ДУ Алеково
|
5 037,2
|
21.6.2031
|
„Зли дол хънтинг” ООД, гр. Силистра
|
41 280
|
ДГС Силистра
|
ДУ Зли дол
|
7 442,8
|
22.6.2031
|
„Зли дол хънтинг” ООД, гр. Силистра
|
60 993
|
ДГС Плачковци
|
ДУ Плачковци-изток
|
2 777,8
|
25.4.2034
|
Маи-хънт” ООД, гр. Пловдив
|
15 500
|
ДГС Силистра
|
ДУ Гарван
|
366,0
|
2035
|
„Кроу хънтинг“ ЕООД, гр. Силистра
|
3 003
|
ДГС Габрово
|
ДУ Тодорчетата
|
7 628,0
|
2035
|
"Балкан хънтър“ ЕООД , гр. София
|
42 721
|
ДГС Варна
|
Круша - Пода
|
2 945,4
|
2023г.
|
Грийн парк 2009 ЕООД
|
26565
|
ДГС Ген. Тошево
|
Александрия-Асеновец
|
2 303,1
|
2025г.
|
ЮЛ
|
28436
|
ДГС Ген. Тошево
|
Дрян-Пчеларово-Великово
|
688,5
|
2025г.
|
ЮЛ
|
6118
|
ДГС Добрич
|
Орлова могила
|
1 251,5
|
2029г.
|
Ню енджал 74 ЕООД
|
14051
|
ДГС Добрич
|
Крагулево
|
1 428,9
|
2032r.
|
„Житница Вю“ ЕООД
|
12436
|
ДГС Добрич
|
Дончево
|
644,9
|
2024г.
|
„Дончево Хънтинг“ ООД
|
11781
|
ДГС Омуртаг
|
Голямо доляне
|
2 730,0
|
2031г.
|
„ММ КОМЕРС“ ЕООД СОФИЯ
|
16297
|
ДГС Смядово
|
Рибника
|
1 518,3
|
2030г.
|
ЮЛ
|
8804
|
ДГС Смядово
|
Цонкова барака
|
1 557,2
|
2030г.
|
|
8945
|
ДГС Смядово
|
Извора
|
1 491,0
|
2029г.
|
ЮЛ
|
8626
|
ДГС Смядово
|
Лисичка
|
1 861,9
|
2030г.
|
ЮЛ
|
10798
|
ДГС Търговище
|
Момино
|
1 522,5
|
2026г.
|
"Лов и риболов - Търговище" ЕООД, гр. Търговище
|
46505
|
ДГС Шумен
|
Ивански
|
1 515,0
|
2024г.
|
"Автомагистрали Черно море" АД
|
10413
|
ДЛС Шерба
|
Лонгоза
|
1 063,1
|
2024г.
|
|
13236
|
ДЛС Шерба
|
БИСД Самотино
|
295,4
|
2024г.
|
|
4895
|
ДГС Върбица
|
Тушовица
|
0,0
|
2024г.
|
„Билдинг-строй експрес” ЕООД
|
19 494
|
ДГС Цонево
|
Сини вир
|
7 980,2
|
2024г.
|
„Болкан трейжър“ ООД
|
44 976
|
ДГС Благоевград
|
Тъпанете
|
2 292,4
|
67/04.12.2009г.
|
БМВ-2000 ООД
|
16 850
|
ДГС Благоевград
|
Добра поле
|
2 136,0
|
66/04.12.2009г.
|
КАМПАНЕЛА ЕООД
|
15 700
|
ДГС Дупница
|
Дяк
|
2 030,3
|
201/11,02,2014
|
Каро трейдинг ООД
|
18 208
|
ДГС Катунци
|
Блатата
|
2 496,0
|
12/02,02,2017
|
Карагана ЕООД
|
15 426
|
ДГС Катунци
|
Пещерата
|
1 739,8
|
23.12.2009г.
|
КАРАТ 119 ООД
|
19 522
|
ДГС Катунци
|
Бяла река
|
2 816,5
|
23.12.2009г.
|
АН-МАРИ 2007 ЕООД
|
13 968
|
ДГС Пирдоп
|
Копривщица
|
6 467,0
|
06.10.2009г.
|
ЮРОТРЕЙД ЕООД
|
39 969
|
ДГС Пирдоп
|
Копривщица
|
0,0
|
06.10.2009г.
|
имот
|
7 560
|
ДГС Сандански
|
Равна бука
|
2 384,0
|
45/26.04.2011г.
|
МЕЛО 98 ООД
|
18 222
|
ДГС Сандански
|
Лопово
|
958,8
|
27/28.09.2010г.
|
БЪЛГАРСКА ЛОВНА КОМПАНИЯ ЕООД
|
8 600
|
ДГС Сандански
|
Велеста скала
|
1 968,0
|
25/01.07.2010г.
|
БЕТОН ЕООД
|
14 450
|
ДГС Симитли
|
Касура
|
2 578,9
|
111/26.02.2013г.
|
ХИДРОЕНЕРГО-СТРОЙ ООД
|
13 200
|
ДГС Симитли
|
Мишинков Чукар
|
2 698,4
|
105/15.02.2013г.
|
КЪНТРИГРУП ООД
|
10 037
|
ДГС Симитли
|
Матански корита
|
2 175,3
|
112/01.03.2013г.
|
ШАС ДЕ ЛУКС ЕООД
|
11 025
|
ДГС Рибарица
|
Вежен
|
5 416,7
|
90/05.12.2012г.
|
ВЕЖЕН ХЪНТИНГ ООД
|
48 309
|
ДГС Кресна
|
Синаница
|
2 658,5
|
156/15.07.2013г.
|
ОМИКС ЕООД
|
23 811
|
ДГС Самоков
|
Белчаница-Ръженска река
|
5 147,3
|
164/19.09.2013г.
|
ЕКОПАЗАРИ ЕООД
|
28 500
|
ДГС Катунци
|
Студена вода
|
1 560,0
|
215/27.05.2014г.
|
БЪЛГАРСКА ЛОВНА КОМПАНИЯ ЕООД
|
14 000
|
ДГС Разлог
|
Мразеница-Бачево
|
2 211,6
|
ПО-01-105/29.10.2019
|
"Хидроенергострой" ООД
|
19 724
|
ДГС Катунци
|
Кукленска чешма
|
1 519,0
|
258/03.02.2015
|
СВЕТИ НИКОЛА
|
13 900
|
ДГС Рибарица
|
Васильово
|
1 546,0
|
16/05.02.2016
|
Харвест Индъстрис ЕООД
|
13 795
|
ДГС Гоце Делчев
|
Мурата
|
1 671,6
|
25.08.2017
|
Ника груп 2012 ЕООД
|
10 431
|
ДГС Самоков
|
Луковица
|
1 423,0
|
20.04.2018
|
КЛЕН ЛЕС
|
12 700
|
ДГС Самоков
|
Боровец
|
5 587,1
|
ПО-01-23/08.03.2019
|
ИБЕРЛЕС ЕООД
|
50 000
|
ДГС Дупница
|
Паничище
|
1 864,7
|
14.06.2018
|
КИРИЛ ЯНАКИЕВ 72 ЕООД
|
16 630
|
ДГС Дупница
|
Паничище
|
0,0
|
14.6.2018
|
имот
|
624
|
ДГС Етрополе
|
БИСД Езерище
|
1 461,5
|
28.09.2018
|
ЕТРОПОЛСКИ БУК
|
11 800
|
ДГС Етрополе
|
Коларското
|
4 977,7
|
ПО-01-58/28.05.2019
|
ЕТРОПОЛСКИ БУК 2 ЕООД
|
40 792
|
ДГС Етрополе
|
Отоките
|
2 479,2
|
ПО-01-72/09.07.2019
|
"ЕТРОПОЛСКИ БУК" ЕООД
|
20 317
|
ДГС Сандански
|
Пиляфа
|
1 475,5
|
ПО-01-119/16.11.2018
|
"РУМИ-РУМЕН ПАЧОВ" ЕООД
|
13 160
|
ДГС Сандански
|
Пиляфа
|
0,0
|
ПО-01-119/16.11.2018
|
имот
|
1 320
|
ДГС Тетевен
|
Зеленика
|
1 708,3
|
ПО01-61/03.06.2019
|
"Агромеханицазия" ЕООД
|
9 389
|
ДГС Тетевен
|
Михалска
|
1 457,7
|
ПО-01-64/07.06.2019
|
"ЕТРОПОЛСКИ БУК 2" ЕООД
|
7 978
|
ДГС Самоков
|
Рила
|
5 020,8
|
2020 г.
|
Ви Ай Хънтинг ЕООД
|
44 788
|
ДГС Акад. Н. Хайтов
|
Персенк
|
3 786,0
|
3.2.2010
|
Готмар ЕООД
|
22 280
|
ДГС Акад. Н. Хайтов
|
Червена-Кр.Борун
|
1 763,1
|
22.3.2010
|
Марина Сз ЕООД
|
20 100
|
ДГС Борино
|
Буйново
|
1 670,7
|
8.8.2018
|
Родопи хънт ЕООД
|
149 500
|
ДГС Борино
|
Извора-Кастраклии
|
1 888,1
|
27.8.2010
|
Енергоремонт строй ЕООД
|
10 500
|
ДГС Триград
|
Шабаница
|
1 032,8
|
4.11.2020
|
Блу Уотърс Чартър ЕООД
|
9 211
|
ДГС Михалково
|
Перелийца
|
2 952,2
|
17.10.2011
|
Бел-31 ЕООД
|
23 500
|
ДГС Смолян
|
Герзовица
|
1 244,4
|
22.10.2012
|
Красин ООД
|
10 950
|
ДГС Доспат
|
Омана
|
1 899,4
|
7.3.2017
|
Интерагро Сливен ЕООД
|
13 500
|
ДГС Славейно
|
Сливка
|
2 058,7
|
18.1.2018
|
Металик-М ООД
|
12 750
|
ДГС Клисура
|
Стара планина
|
2 458,0
|
19.5.2014
|
Итали-Трифонови ООД
|
21 922
|
ДГС Пловдив
|
Бяла черква
|
2 692,5
|
7.12.2009
|
Рента груп-Еко хотел Здравец ЕООД
|
20 000
|
ДГС Пловдив
|
Добралък
|
2 999,7
|
14.9.2020
|
Геомост ЕООД
|
26 953
|
ДГС Първомай
|
Буково
|
1 532,1
|
5.1.2010
|
Палър груп ООД
|
12 222
|
ДГС Асеновград
|
40те извора
|
318,4
|
13.10.2009
|
Найс Хънт ООД
|
7 200
|
ДГС Асеновград
|
Тополово
|
2 799,6
|
4.12.2009
|
МК Инженеринг 2009 ЕООД
|
15 500
|
ДГС Хисар
|
Габровица
|
3 067,5
|
15.10.2020
|
Габровица Хънтър ООД
|
16 900
|
ДГС Хисар
|
Бяло камъне
|
4 614,2
|
20.7.2020
|
Бяло камъне хънтинг ООД
|
25 360
|
ДГС Ардино
|
Гайдарци
|
5 176,6
|
10.2.2010
|
Биодинамик ЕООД
|
28 500
|
ДГС Кирково
|
Кремен
|
1 237,6
|
28.8.2018
|
Еко Тур 2006 ООД
|
7 650
|
ДГС Родопи
|
Картела
|
4 058,7
|
17.6.2013
|
Родопи биомас ЕООД
|
22 310
|
ДГС Ракитово
|
Каркария
|
2 331,4
|
29.6.2016
|
Интер Експо България ЕООД
|
14 410
|
ДГС Панагюрище
|
Елака-бунай
|
1 171,1
|
27.3.2013
|
Асарел-Медет АД
|
17 500
|
ДГС Панагюрище
|
Братия вълковете
|
10 573,0
|
9.8.2010
|
Асарел-Медет АД
|
78 000
|
ДГС Карнобат
|
Садово
|
8 142,5
|
29.04.2010г.
|
Технострой-инженеринг 99 АД
|
43 997
|
ДГС Карнобат
|
Саръ гьол
|
1 719,9
|
28.09.2009г.
|
БКС ООД с. Руен
|
8 043
|
ДГС Карнобат
|
Яйлата
|
2 642,7
|
24.10.2010г.
|
Фронт-85 ООД Варна
|
14 625
|
ДГС Карнобат
|
Кайряка
|
1 329,4
|
09.09.2015г.
|
Агропром сервиз ООД
|
7 898
|
ДГС Карнобат
|
Рупча
|
2 435,4
|
07.03.2016г.
|
Хънтър Груп Камчия ООД
|
16 001
|
ДГС Айтос
|
Калето
|
1 781,5
|
08.03.2016г.
|
Еко-Бул-Тур ЕООД
|
11 020
|
ДГС Айтос
|
Дъбрава
|
4 952,4
|
14.12.2009г.
|
Кондор ЕООД Слънчев бряг
|
30 000
|
ДГС Айтос
|
Бяла река
|
2 577,5
|
24.01.2011г.
|
Среброви ООД с. Люляково
|
21 125
|
ДГС Средец
|
Черното блато
|
2 196,2
|
20.07.2017г.
|
Камчия 2016 ООД
|
19 587
|
ДГС Средец
|
Дурбалийца
|
2 033,1
|
24.07.2009г.
|
Агрокорн ООД
|
11 300
|
ДГС Средец
|
Кабата
|
1 518,7
|
24.09.2009г.
|
Топаз Мел ООД
|
32 000
|
ДГС Средец
|
Сасладжата
|
1 276,0
|
30.07.2009г.
|
Път 2004
|
10 610
|
ДГС Средец
|
Осман баир
|
1 317,3
|
30.07.2009г.
|
Авентура Тийм ЕООД
|
7 300
|
ДГС Средец
|
Царево келеме
|
1 653,7
|
02.03.2010г.
|
Белите брези ООД
|
9 300
|
ДГС Бургас
|
Раков дол
|
3 440,0
|
11.09.2009г.
|
ПОНС-КОМЕРС ООД
|
19 000
|
ДГС Бургас
|
Каба юк
|
2 832,7
|
30.07.2009г.
|
ЕКСПРЕС-ТУР-2005 ЕООД
|
15 000
|
ДГС Бургас
|
Бакърлъка
|
977,5
|
15.02.1015г.
|
Радо 2014 ЕООД
|
5 372
|
ДГС Бургас
|
Мариница
|
886,2
|
03.04.2015г.
|
Радо 2014 ЕООД
|
5 478
|
ДГС Бургас
|
Вършилото
|
830,0
|
16.07.2012г.
|
Порт Ойл ООД
|
9 999
|
ДГС Звездец
|
Овощна гр. Мих. Бърдо
|
2 858,7
|
18.12.2009г.
|
Бургасцвет 90-Танев ЕООД
|
13 700
|
ДГС Звездец
|
Петрова нива
|
1 952,5
|
11.12.2009г.
|
Датос 2008 ООД
|
12 100
|
ДГС Звездец
|
Калено кладенче
|
1 631,1
|
09.02.2011г.
|
Бургасцвет 90-Танев ЕООД
|
15 100
|
ДГС Звездец
|
Въжиево
|
1 619,4
|
19.01.2010г.
|
Еф Ен Консулт ЕООД
|
7 009
|
ДГС Звездец
|
Ябълката
|
1 897,9
|
08.01.2010г.
|
Европетрол ЕООД
|
14 020
|
ДГС Звездец
|
Бялата река
|
1 960,7
|
14.08.2012г.
|
Скулиев син ЕООД
|
14 500
|
ДГС Звездец
|
Смрадликов баир
|
1 722,0
|
03.12.2012г.
|
Бургасцвет 90-Танев ЕООД
|
15 804
|
ДГС Звездец
|
Изсипаната нива
|
2 523,9
|
20.12.2012г.
|
Трансвагон АД
|
30 500
|
ДГС Кости
|
Сърпия
|
3 105,3
|
08.10.2009г.
|
Либерта 2007 ЕООД
|
27 000
|
ДГС Кости
|
Макьовци
|
3 123,1
|
23.10.2015г.
|
Ви Ай Хънтинг ООД
|
28 300
|
ДГС Ново Паничарево
|
Кючук Юрт
|
1 177,1
|
30.03.2010г.
|
Сдружение Индже войвода 2009
|
10 100
|
ДГС Царево
|
Сивово
|
2 813,0
|
02.10.2009г.
|
Лаудис Агро ЕООД
|
23 200
|
ДГС Царево
|
Дренчето
|
2 611,8
|
01.03.2010г.
|
Агро форест консултинг ООД
|
23 501
|
ДГС Царево
|
Миши рай
|
3 136,6
|
28.09.2015г.
|
Айди 555 ООД
|
17 250
|
ДГС Царево
|
Джавала
|
1 331,0
|
12.03.2010г.
|
ММ ЕООД Приморско
|
10 920
|
ДГС Царево
|
Кочерята-Чилията
|
4 293,1
|
13.12.2011г.
|
Релакс ООД
|
38 000
|
ДГС Царево
|
Дядо Стойчо Новите колиби
|
3 316,8
|
21.07.2010г.
|
Стилстрой-Комерс ЕООД
|
37 500
|
ДГС Царево
|
Пальокупата
|
2 770,1
|
12.12.2016г.
|
Дженезов ЕООД
|
15 200
|
ДГС Малко Търново
|
Драганата
|
2 039,1
|
17.11.2009г.
|
Бургас Трейдинг 2 ЕООД
|
25 000
|
ДГС Малко Търново
|
Гогово-Нивище
|
1 581,2
|
31.03.2010г.
|
Мешков ЕООД
|
13 000
|
ДГС Малко Търново
|
Грахилово
|
1 941,1
|
18.02.2011г.
|
Форчън кънсълтинг ЕООД
|
16 400
|
ДГС Нова Загора
|
Меджерлик-Ганча
|
1 884,7
|
01.10.2009г.
|
Агроимпекс ДД ООД
|
15 227
|
ДГС Сливен
|
Бяла
|
5 024,9
|
29.04.2011T.
|
ЛРС Сърнена гора
|
25 812
|
ДГС Котел
|
Дебела могила
|
1 110,2
|
26.10.2012г.
|
Макс 67-69 ЕООД
|
8 062
|
ДГС Котел
|
Черните извори
|
1 274,5
|
12.11.2012г.
|
Атрон ЕООД
|
10 444
|
ДГС Котел
|
Осенец
|
2 468,9
|
03.12.2012г.
|
Хънтинг клуб България ООД
|
20 400
|
ДГС Котел
|
Брязовец
|
2 405,5
|
10.05.2013г.
|
Еко трейд продукт ЕООД
|
19 800
|
ДГС Кипилово
|
Кипилово
|
4 222,3
|
05.02.2018г.
|
Котел груп ООД
|
34 701
|
ДГС Тича
|
Радинка-Джафара
|
2 554,0
|
28.09.2017г.
|
Демет ЕООД
|
21 000
|
ДГС Стара река
|
Ескана
|
2 957,8
|
25.01.2011г.
|
Коркос ООД
|
16 256
|
ДГС Твърдица
|
Козаревска река
|
3 445,1
|
28.10.2010г.
|
Керам имоти ООД
|
18 934
|
ДГС Твърдица
|
Меджерлик
|
1 259,1
|
06.12.2010г.
|
Златния ЕООД
|
11 250
|
ДГС Твърдица
|
Шешкин град-Запалня
|
4 178,8
|
07.11.2012г.
|
Транс Травел ООД
|
22 966
|
ДГС Ямбол
|
Голямо Шарково
|
1 660,1
|
03.10.2012г.
|
Владимпекс ЕООД
|
14 000
|
ДГС Чирпан
|
Дерменка
|
1 245,3
|
27.04.2017г.
|
Кънстракшън анд рипеър ЕООД
|
7 797
|
ДГС Гурково
|
ДУ Буковец
|
4 507,6
|
28.07.2010г.
|
Букове ЕООД
|
24 774
|
ДГС Гурково
|
ДУ Пчелиново
|
2 023,7
|
28.07.2010г.
|
Гурковед ЕООД
|
14 843
|
ДГС Гурково
|
ДУ Горна махала
|
2 014,2
|
19.10.2012г.
|
Джи Комерс 2007 ООД
|
11 070
|
ДГС Гурково
|
ДУ Лява река
|
2 608,7
|
18.10.2012г.
|
Гурковед ЕООД
|
14 338
|
ДГС Казанлък
|
Енински балкан
|
2 643,7
|
25.09.2009г.
|
Шипка лес ЕАД
|
25 747
|
ДГС Мъглиж
|
Пърково
|
2 046,3
|
25.09.2009г.
|
Шипка лес ЕАД
|
0
|
ДГС Мъглиж
|
Българка
|
947,5
|
26.02.2010г.
|
Колев 2005 ЕАД
|
5 547
|
ДГС Мъглиж
|
Петровското
|
1 606,0
|
18.01.2010г.
|
Кик файт ООД
|
10 300
|
ДГС Мъглиж
|
Върбаница
|
1 799,2
|
1.03.2010г.
|
Върбаница хънт ООД
|
10 600
|
ДГС Мъглиж
|
Борущица
|
1 639,5
|
20.04.2011г.
|
Борущица ЕООД
|
8 760
|
ДГС Мъглиж
|
Бетера
|
979,8
|
07.08.2009г.
|
Пещострой ЕООД
|
0
|
ДГС Стара Загора
|
Паметника-Бетера
|
1 615,0
|
07.08.2009г.
|
Пещострой ЕООД
|
20 150
|
ДГС Стара Загора
|
Медвена
|
1 459,0
|
14.06.2013г.
|
Техноснаб 22 ЕООД
|
7 000
|
ДГС Ивайловград
|
Балдарана
|
3 396,6
|
09.04.2019г.
|
Ива-Лес ООД
|
20 954
|
ДГС Ивайловград
|
ДУ Армутли
|
2 920,8
|
18.12.2009г.
|
Армира ЕООД
|
20 100
|
ДГС Ивайловград
|
ДУ Ботурче
|
1 773,3
|
12.06.2014г.
|
Бул Фикс Агро ЕООД
|
11 000
|
ДГС Маджарово
|
Чифлика
|
809,0
|
24.01.2011г.
|
ПИМ ЕООД
|
6 000
|
ДГС Хасково
|
Аида
|
1 977,0
|
04.10.2012г.
|
МП Иванови ООД
|
11 000
|
ДГС Хасково
|
Чала
|
1 043,0
|
04.10.2012г.
|
МП Иванови ООД
|
5 050
|
ДГС Свиленград
|
Сакара
|
2 657,3
|
11.05.2020г.
|
Грийн импулс ЕООД
|
22 000
|
|
Общо:
|
431 342,2
|
ха
|
Общо:
|
3 275 571
|
Прил. Б. Списък на действащи договори за съвместно извършване на дейности по чл. 9 (12) от ЗЛОД, за които е налична информация
|
ДЛС/ДГС
|
Срок на договора
|
Площ на територията за съвместни дейности (ха)
|
Стопанисващо лице към днешна дата
|
Размер на средногод. инвестиции (лв.)
|
Размер на средногод. инвестиции за страната (лв.)
|
Размер на средногод. приходи (лв.)
|
Размер на средногод. приходи за страната (лв.)
|
Годишни дарения (лв.)
|
1
|
2
|
3
|
2
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
ДЛС Витиня
|
2035 г.
|
14534,8
|
Геотехмин ООД (Цоло Вутов)
|
|
|
|
|
|
ДЛС Дунав - гр. Русе
|
1.9.2032
|
7459,4
|
НЕИЗВЕСТЕН
|
608 495
|
194 469
|
300 000
|
95 877
|
|
ДЛС Росица - гр. Севлиево
|
26.1.2032
|
18030,4
|
Тера тур сервиз ЕООД (Валентин Златев)
|
547 633
|
243 500
|
550 000
|
244 552
|
5 000
|
Балчик
|
2026 г.
|
1676
|
Манекс Стар ООД (Наско Манасиев)
|
|
|
|
|
|
Паламара
|
2034 г.
|
10 510,40
|
НЕИЗВЕСТЕН
|
1 042 400
|
264 333
|
228 000
|
57 817
|
|
Тервел
|
2028 г.
|
15466,8
|
Агриком С ЕООД
|
|
|
|
|
|
Шерба
|
2020 г.
|
24281,1
|
Етрополски бук ЕООД (Емил Димитров)
|
|
|
|
|
|
Черни лом
|
2029 г.
|
16462,2
|
Таурус консулт ЕООД (Яромир Тесарж)
|
|
|
|
|
|
Черни лом
|
2023 г.
|
227,5
|
"Пътинженерингстрой-Т" ЕАД
|
|
|
|
|
|
ДГС Преслав
|
2024 г.
|
9221
|
Жълта локва хънтинг ООД
|
|
|
|
|
|
ДЛС Искър
|
2031 г.
|
4398
|
Био Майнинг ООД (Румен Гайтански)
|
350 559
|
124 009
|
163 165
|
51 807
|
100 000
|
ДЛС Витошко-Студена
|
2027 г.
|
|
|
|
|
|
|
|
ДЛС Арамлиец
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ДЛС Осогово
|
2024 г.
|
|
|
|
|
|
|
|
ДЛС Кормисош
|
2023 г.
|
28 955
|
Стандарт хънт ЕАД (Тодор Батков)
|
|
|
|
|
|
ДЛС Тракия
|
2028 г.
|
27139
|
Тит-Тихомир Трендафилов ЕООД
|
197 153
|
95 980
|
207 333
|
100 936
|
10 000
|
ДЛС Извора
|
2029 г.
|
9000
|
Юпитер метал ООД
|
337 263
|
102 933
|
340 667
|
103 972
|
100 000
|
ДЛС Чепино
|
2027 г.
|
33000
|
Допелман ЕООД
|
|
|
|
|
|
ДЛС Мазалат
|
2035 г.
|
5617,9
|
Вавона ЕООД
|
|
|
|
|
|
ДЛС Граматиково
|
2021 г.
|
30034,6
|
ЕМ СИ Инвест ЕООД
|
|
|
|
|
|
ДЛС Несебър
|
няма договор
|
13398
|
предстои избор
|
548 933
|
232 567
|
144 667
|
61 291
|
|
ДЛС Граматиково
|
няма договор
|
30034,6
|
предстои избор
|
677 738
|
54 418
|
152 000
|
12 205
|
|
|
Общо
|
299446,7
|
|
|
|
|
|
|
Прил. В. Списък на одобрените от МЗХГ за публична продан ловни и горскостопански сгради (не всички са продадени още)
|
Заповед МЗХГ с разрешение за продажба на имоти на ДГС/ДЛС
|
ДП
|
ТП ДГС/ДЛС
|
Тип обект
|
Населено място
|
Кадастрален номер
|
Площ (кв.м)
|
Начална цена (лв.)
|
Забележки
|
49-236/6.06.2016 г.
|
ЮЗДП
|
Пирдоп
|
4 броя гаражни клетки
|
гр. Пирдоп
|
|
241,5
|
12390
|
|
РД49-517/21.12.2016 г.
|
ЮЗДП
|
Самоков
|
УПИ (складов обект)
|
с. Маджаре
|
46067.2.303
|
1206
|
31220
|
все още е ДС
|
РД49-509/16.12.2016 г.
|
ЮЦДП
|
Извора
|
УПИ-рибарник
|
гр. Девин
|
20465.506.3
|
14682
|
305850
|
|
фуражна кухня
|
20465.506.3.2
|
66
|
|
риболюпилня
|
20465.506.3.3
|
264
|
|
риболюпилня
|
20465.506.3.4
|
264
|
|
РД49-441/16.11.2016 г.
|
СИДП
|
Шумен
|
2-етажна ловна хижа 1975 г.
|
с. Ивански
|
32158.211.234.1
|
54
|
15040
|
РЗП 124 м2, 32158.211.234.1, м. Бункерът дол, "Автомагистрали Черно море" АД
|
РД49-471/01.12.2016 г.
|
СИДП
|
Преслав
|
2-етажна курортна сграда 1948 г.
|
с. Сушина
|
70398.112.6.1
|
90
|
4240
|
РЗП 180 м2, м. Ачмалък
|
РД49-295/27.07.2016 г.
|
СЦДП
|
Смолян
|
УПИ (складов обект)
|
гр. Смолян
|
67653.923.245
|
9330
|
318900
|
м. Трандевица, складова площ
|
РД49-161/19.07.2017 г.
|
СИДП
|
Паламара
|
1-ет. сграда 19 (къща)
|
с. Осеновец
|
54119.42.21.1
|
236
|
154910
|
м. Дъбравата, стар 042002
|
1-ет. сграда 20 (битова)
|
с. Осеновец
|
54119.42.21.2
|
69
|
м. Дъбравата
|
2-ет. сграда 21 (ловна хижа Дъбрава)
|
с. Осеновец
|
54119.42.21.3
|
144
|
РЗП 288, м. Дъбравата
|
1-ет. сграда 22 (стопанска)
|
с. Осеновец
|
54119.42.21.4
|
80
|
м. Дъбравата, Еколес Венец ЕИК 202342823, Бейзат Хабил Феим
|
РД49-273/30.10.2017 г.
|
СИДП
|
Суворово
|
хижа Радан войвода 1971 г.
|
с. Радан Войвода
|
61265.27.22.1
|
166
|
26970
|
|
жилище 1989 г.
|
61265.27.22.4
|
72
|
|
бунгало 1989 г.
|
61265.27.22.2
|
33
|
|
бунгало 1989 г.
|
61265.27.22.3
|
34
|
|
РД49-260/19.10.2017 г.
|
ЮЗДП
|
Петрич
|
2-ет. Мандра Маркови кладенци
|
с. Долна Рибница
|
22246.5.291.1
|
98
|
5440
|
РЗП 196 м2, стар 000291, все още ДС
|
РД49-249/02.10.2017 г.
|
ЮЗДП
|
Гоце Делчев
|
УПИ с горски пункт 1970 г.
|
с. Лъжница
|
|
480
|
21090
|
ЗП 49 м2, Х1, план. №170, кв. 32
|
РД49-164/27.06.2018 г.
|
СИДП
|
Паламара
|
3-ет. хижа Станата 1975 г.
|
гр. Нови Пазар
|
52009.101.981.1
|
137
|
|