Не намалявайте площта на природен парк „Сините камъни“!
Днес е последният срок за възражение срещу намаляване на площта на защитената територия на Стара планина над Сливен - Природен парк „Сините камъни“. Молим всички, които обичат българската природа, да изпратят по имейл становищеу като поискат входящ номер.
Ето и официалната информация - на страницата на екоминистерството е публикувано Уведомление с цел предоставяне на обществен достъп до процедура за предложение за промяна в границите и площта на Природен парк (ПП) „Сините камъни“ посредством изключване на поземлен имот с идентификатор 67338.401.1 по Кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР) на гр. Сливен, община Сливен, област Сливен мотивирани писмени становища, възражения и предложения по проекта на заповед за намаляване на площта на защитената територия. Същите могат да бъдат депозирани в деловодството на МОСВ на адрес: гр. София, 1000, бул. „Кн. Мария Луиза” 22 или на e-mail: edno_gishe@moew.government.bg и в деловодството на РИОСВ-Стара Загора на адрес: гр. Стара Загора, ул. „Стара планина" № 2 или на e-mail: office@stz.riew.gov.bg в срок до 11.12.2024 г.
Молим, изпратете становище днес срещу застрояването на части от природния парк! България има нужда от повече защитена природа и достъп на гражданите до нея, а не по-малко. Все повече красиви места биват завземани от строителство и инфрастурктура под различни форми.
Ето нашето становище, за което всеки български гражданин може да подаде като заинтересовано лице по чл. 15, чл. 18 и чл. 55 на Конституцията:
До Министъра на околната среда и водите
До Директора на РИОСВ Стара Загора
МОЛЯ ЗА ВХОДЯЩ НОМЕР!
СТАНОВИЩЕ
Относно: Процедура за промяна в границите и площта на Природен парк (ПП) „Сините камъни“ посредством изключване на поземлен имот в землището на гр. Сливен
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР,
Във връзка с обществените консултации по процедура за промяна в границите и площта на Природен парк (ПП) „Сините камъни“ посредством изключване на поземлен имот в землището на гр. Сливен изразяваме следното становище:
1. Необходимо е да се проведе нова процедура по обществени консултации доколкото от обявлението и документацията не е ясно кои имот е предложен за изключване от Природен парк Сините камъни. В обявата на сайтовете на МОСВ и РИОСВ Стара Загора е посочен имот 67338.401.1 . В картния материал е посочен 67338.404.1 . В мотивировката на 4 места е посочен имот 67338.401.1 и на тринадесет места 67338.404.1. Отделно в мотивировката е посочен като предложен за изключване имот идентичен с горскостопански отдел 765, подотдел 4, който е идентичен с имот с кадастрален номер 67338.404.43. Така е цялата документация сте посочили три различни имота 67338.401.1, 67338.404.1 и 67338.404.43, което лишава обществеността от възможността да придобие представа кой точно имот е предложен за изключване, което представлява и нарушение на Административно процесуалния кодекс.
2. В мотивировката е посочено, че процедурата е започнала на основание “заявление с вх. № ОА21- 02326/02.07.2020 г. на „Болкън Резидънс“ ЕООД, ЕИК по Булстат 201757720, със седалище и адрес на управление: гр. Сливен, ул. „Банско шосе“ № 22, представлявано от управителя Светлана Димитрова, с искане да бъде инициирано производство на основание чл. 41, т. 3 във връзка с чл. 42, ал, 1 и чл. 36, ал. 1 от Закона за защитените територии за намаляване на територията на Природен парк „Сините камъни“ с площ от 11 771 кв.м., представляваща поземлен имот с идентификатор 67338.404.1 по КККР на гр. Сливен.” Инициирането на процедура за намаляване на площта на природен парк от юридическо лице е нарушение на чл. 36 ал.1 във връзка с чл. 42 ал.1 от ЗЗТ. Отделно трябва да посочим, че посоченото търговско дружество не е собственик на нито един от трите имота посочени в мотивировката, поради което няма характеристиката на заинтересовано лице по смисъл на АПК в каквато и да е процедура по увеличаване или намаляване на площта на ПП Сините камъни.
3. Твърдението, че имот с големина 11 декара публична държавна собственост може да представлява дворно място на сграда с РЗП 1 декар не отговаря на практиката и законите и носи съмнение за злоупотреба с държавно имущество, поради което предлагаме да извършите допълнителна проверка и сезирате прокуратурата на Р България за потенциално престъпление по реда на чл. 219 ал.1 на НК
4. В мотивировката е посочено следното твърдение представено като изказано от ректора на ЛТУ “Поземлен имот с идентификатор по КК 67338.404.1 с площ 11 771 м2 представлява дворно място, трайно отделено от околните насаждения, в което няма гора и горски формации, няма естествени и други растителни съобщества.” Изказваме основателно съмнение, че подобно твърдение може да бъде изразено от уважаваният от нас ректор на Лесотехнически университет. Доколкото в България липсват естествени пустини, липсата на каквито и да е растителни съобщества на една територия може да бъде на основание,ч е тя изцяло е покрита с бетон, асфалт или друго изкуствено покритие или представлява насипище от индустриални отпадъци, какъвто не е случая. От посещение на място или даже от преглед на сателитни изображение или програмата Гугъл стрийт е видно че територията е заета от естествено храстово съобщество с привнесени декоративни дървесни видове. Предлагаме да извършите проверка дали наистина подобно твърдение е наистина позиция на рекора на ЛТУ , но във всеки случай да изведете всички твърдения от тази позиция от мотивировката на процедурата като несъстоятелни.
5. В мотивировката е посочено твърдение извършено в резултат на проверка на служители на РИОСВ Стара Загора, ДПП Витоша и ЛТУ на 5 септември 2024г а именно “ В имот с идентификатор 67338.404.1 по КККР на гр. Сливен, общ. Сливен липсват природни местообитания и видове предмет на опазване в защитените зони BG0002058 „Сините камъни-Гребенец“, BG0000164 „Сините камъни“, както и в границите на защитена територия - Природен парк „Сините камъни“. Посоченото твърдение извършено в резултат на еднодневна проверка в най-сухият септември откакто се извършват метеорологичен наблюдения в света е несъстоятелна поради липсата на прилагане на методиките за картиране и мониторинг на видове и местообитания предмет на опазване в защитените зони. Обръщаме Вашето внимание на факта, че в Зашитена зона BG0002058 „Сините камъни-Гребенец“ се опазват 50 вида птици, а в BG0000164 „Сините камъни“ - 27 различни животински видове, включително прилепи, които не могат да се наблюдават и определят през деня, когато е извършена проверката, и влечуги които в сухото лято на 2024 изпаднаха в хибернация. Доколкото тази проверка е извършена при липса на прилагане на одобрените методики за картиране и мониторинг настояваме всички твърдения произтичащи от нея да не бъдат кредитирани в административната процедура. Настояваме да бъде извършена проверка от независими учени специалисти в всички групи организми и местообитания по утвърдените методики за Натура 2000 мрежата.
6. Всяка процедура за намаляване на площта на защитена територии свързана с промяна на режима на защитена зона и вида на територията подлежат на преценка необходимостта от екологична оценка по реда на глава Шеста от ЗООС/ Директивата за СЕО и на преценка необходимостта от оценка за съвместимост с целите на защитените зони по реда на чл. 31 на ЗБР/ Директива 92/43/ЕО, каквито не са извършени към момента.
В заключение считаме, че настоящата процедура е дълбоко опорочена от нарушение на специализираното законодателство - Закона за защитените територии и Административно процесуалният кодекс и липсата на процедури по ЗООС и ЗБР, поради което трябва да започне отново, ако има инициатор на процедурата, който да отговаря на условията на закона, като мотивировката трябва да се основава на научни данни получени при прилагане на научни методики за картиране и мониторинг на видове и местообитания, а не на несъстоятелни от научна гледна точка твърдения. На базата на научните данни от това изследване и на базата на предварително произнасяне по реда на ЗООС и ЗБР би могла да се започне нова процедура по изключване на която и да е площ от територия на ПП Сините камъни, ако бъдат открити съответните мотиви за това.
С уважение,
---
Фотографии: Вера Стаевска
Галерия
Коментари
Влез или се регистрирай, за да можеш да коментираш
Проектът "Да си спомним да общуваме: граждани и политици в диалог по политиките за опазване на околната среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е чрез повишаване на ангажираността на гражданите с околната среда и участието им при формулирането на политики да постигнем балансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси. https://www.activecitizensfund.bg
коментара